دانشمندان می‌گویند دست‌نوشته‌های ووینیچ را رمزگشایی کرده‌اند

کرونوس – محققین بار دیگر ادعا کرده‌اند که توانسته‌اند کتاب اسرارآمیز «دستنوشته‌های ووینیچ» را رمزگشایی کنند. این کتاب در قرن پانزدهم در حوزه‌ی گیاه‌شناسی نوشته شده و تاکنون قابل خواندن نبوده است، اما حالا گفته می‌شود که هوش مصنوعی توانسته این دستنوشته‌ها را رمزگشایی کند.

دانشمندان علوم کامپیوتر ظاهراً موفق شده‌اند بر اساس الگوریتم‌های هوش مصنوعی، رمز این کتاب را که برای بیش از یک قرن محققین و علاقمندان را سردرگم کرده بود کشف کنند. آنان با خوراندن ۴۰۰ زبان به یک برنامه‌ی کامپیوتری موفق شدند بفهمند نوشته‌های این کتاب به کدام زبان‌ها نزدیکی بیشتری دارد.

فرض نخستین آنان این بود که زبان این کتاب عربی است. بعدتر معلوم شد احتمالاً زبان متن عبری بوده است. یکی از محققین گفت: «ما از این کشف شگفت‌زده شدیم. حالا لازم بود این متن عبری رمزگشایی شود.»

دو نفر از این محققین متوجه شدند که کلمات متن به شکل واروواژه (آناگرام) رمزگشایی شده‌اند بدین معنی که حرف‌های یک کلمه، بر اساس حروف الفبا جابه‌جا نوشته شده بوده‌اند. آنان یک برنامه‌ی کامپیوتری برای ترجمه‌ی متن طراحی کردند و پس از اتمام کار، متوجه شدند که ۸۰٪ از کلمات متن در زبان عبری وجود دارد. اما به دلیل این که هیچ مترجم زبان عبری دم دستشان نبود که به آن‌ها بگوید آیا متن در زبان عبری معنایی دارد یا نه، در نهایت از Google Translate برای ترجمه‌ی متن استفاده شد.

معلوم شد که متن از کلمات عبری‌ای تشکیل شده که جملاتی تقریباً نامفهوم می‌سازند از جمله: «او (مؤنث) پیشنهاداتی به کشیش، مرد خانه، من و مردم داد.»

این دستنوشته‌ها در سال ۱۹۱۲ توسط یک دلال لهستانی کتاب با نام ووینیچ کشف شد و از آن زمان مردم زیادی را گیج و تهییج کرده است. ۲۴۰ صفحه از این کتاب که بین سال‌های ۱۴۰۴ تا ۱۴۳۸ به زبان نامفهومی نوشته شده اکنون به دست ما رسیده است. این صفحات پر هستند از متن، عکس گیاهان و جداول نامفهوم که ظاهراً با جزئیات زیادی بیان شده‌اند.

سال گذشته ادعا شد که متن رمزگشایی شده است اما چیزی نگذشت که این خبر تکذیب شد. در مورد «ترجمه‌»ی اخیر نیز هنوز تردیدهایی وجود دارد.

محققین می‌گویند الگوریتم آن‌ها بسیار محدود است و تنها قادر به رمزگشایی یا ترجمه‌ی کلمات است و نمی‌تواند سر از جملات دربیاورد و به همین دلیل نمی‌توان انتظار یک ترجمه‌ی تمیز داشت. آنان می‌گویند الگوریتمشان در یکی از بخش‌های کتاب که در مورد گیاهان است، کلمات «تنگ»، «کشاورز»، «نور»، «هوا» و «آتش» را تشخیص داده است که بی‌ربط به آن بخش به نظر نمی‌رسند. اما هنوز طرح رمزنگاری این کتاب کشف ناشده باقی مانده است.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌ها که صدای ملائکه را می‌شنوند

در ویدیوی دوم از مجموعه‌ی توهمات، به توهمات شنیداری پرداخته‌ایم. این نوع از توهمات نیز …

یک دیدگاه

  1. این گروه تحقیقاتی که از دانشمندا تشکیل شده، ۴۰۰ تا زبانو به هوش مصنوعی خوروندن و قرار بوده یکی از اسرارآمیزترین کتابای تاریخو رمزگشایی کنن ولی چون مترجم عبری نداشتن از گوگل ترنسلیت استفاده کردن:/
    خب شما که این همه زحمت کشیدین، حقش نبود میرفتین یه متخصص زبان عبری پیدا میکردین؟:|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *