جنسیت بیولوژیکی از دیدگاه علم

علم، معتبرترین و قویترین ابزار ما برای فهم جهان است. با این همه علم کامل نیست و هرگز نخواهد توانست منجر به فهم ما از همه‌چیز شود. در این ویدیو به یکی از این نقصهای علمی می‌پردازیم که هنوز حل و فصل نشده است.

حتماً شنیده‌اید که جنسیت یک طیف است. یک طرف این طیف مرد قرار دارد و طرف دیگر طیف زن. ولی می‌توان انواع گوناگونی از جنسیت بیولوژیکی را میان دو سوی این طیف یافت کرد. علم هنوز نتوانسته بفهمد چیزی که ما آن را مرد بودن یا زن بودن می‌نامیم دقیقاً چیست؛ اما در این ویدئو سعی می‌کنیم با ذکر یک مثال از دنیای ورزش این قضیه را بیشتر باز کنیم.

دوتی چان دوندهی زن دوی ۱۰۰ متر هندوستان هست. او از ۱۶ سالگی به صورت حرفهای ورزش میکند و توانست در رقابتهای بانگلور، مسافت ۱۰۰ متر را در ۱۱/۸ ثانیه طی کند که برای خود رکوردی محسوب میشد. اون در سال ۲۰۱۳ رکورد خودش را زد، قهرمان دوی سرعت هندوستان شد و به رقابتهای المپیک راه پیدا کرد.

دوتی در سال ۲۰۱۴ در حال آماده‌سازی برای رقابتهای المپیک بود. وی مجبور بود برای این مسابقات تست اعتیاد و آزمایش تراکم استخوان دهد که برای مسابقات بین‌المللی امری طبیعی به شمار می‌آید. اما یک هفته بعد از این آزمایشات خیلی اتفاقی متوجه شد که اسمش روی تیتر روزنامههای هندوستان رفته است. اون از شرکت در رقابتها منع شده بود. در روزنامه نوشته شده بود که اون زن نیست، بلکه مرد است.

دوتی از این رویداد بسیار شوکه شد. او گریه میکرد و میگفت: «من در امتحان جنسیت مردود شدم»! ممکن است این جمله به نظر شما خندهدار برسد؛ اما این اتفاق واقعاً افتاده بود.

ادامه روی یوتیوب.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *