ماریجوانا احتمالاً میل جنسی را افزایش می‌دهد

بر اساس تحقیقات جدید، مصرف ماریجوانا ممکن است در برخی افراد تمایل به رابطه‌ی جنسی را بیشتر کند. مؤسسه ملی سوء مصرف مواد دارویی ایالت متحده اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۱ میلیون آمریکایی در رده‌ی سنی ۱۸ تا ۲۵ سال، ماریجوانا (کانابیس) مصرف کرده‌اند. درحالی‌که برخی از این دارو برای بهبودیابی و اهداف دارویی استفاده می‌کنند، یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که – برخلاف مطالعات پیشین – مصرف ماری‌جوانا ممکن است با افزایش میل جنسی همراه باشد.

از زمانی که مصرف این دارو در بعضی از ایالت‌های آمریکا مانند ماساچوست و واشنگتن دی‌سی قانونی اعلام شده است، تحقیقات برای بررسی عوارض جانبی آن سرعت بیشتری گرفته است.

یک مطالعه منتشر شده در نشریه‌ی Journal of Sexual Medicine که ۵۰۰۰۰ آمریکایی در رده‌ی سنی ۲۵ تا ۴۵ ساله را دربرمی‌گیرد، نشان می‌دهد که مصرف ماریجوانا ممکن نیست موجب عملکرد جنسی منفی شود. تحقیقات گذشته بر روی کانابیس (همان گیاه شاهدانه که قرن‌ها برای مصارف صنعتی و طبی و برانگیختگی ذهنی حاصل از آن کشت و مصرف می‌شده است) و میل جنسی تاکنون نتایج متفاوتی داشته‌اند. برخی از نتایج نشان می‌دهد که این دارو میتواند باعث اختلال در نعوظ شود. فکر نمی‌کنیم کسی از این مورد خوشش بیاید!

مایکل آیزنبرگ از مرکز پزشکی دانشگاه استنفورد در مورد داوطلبان این مطالعه گفت: «ما تعداد دفعات مصرف داوطلبان را به صورت‌های روزانه، هفتگی و ماهانه و همچنین رابطه‌ی جنسی آن‌ها در یک ماه گذشته بررسی کردیم. سپس این نتایج را با آمار کسانی که هرگز گل نکشیده بودند مقایسه کردیم و متوجه شدیم که افراد مصرف‌کننده در مقایسه با سایرین ۲۰٪ بیشتر رابطه‌ی جنسی برقرار می‌کنند. زنانی که هر روز از کانابیس استفاده می‌کردند به طور متوسط در ماه ۷/۱ بار رابطه‌ی جنسی داشته‌اند در حالی که این عدد برای مردان ۶/۹ بار بوده است. زنانی که هرگز ماریجوانا استفاده نکرده‌اند ۶ بار در ماه و  مردانی که استفاده نداشته‌اند ۵/۶ بار در ماه رابطه‌ی جنسی داشته‌اند.

اختلاف فاحش بین این دو گروه از مردان، مطالعات پیشین را که معتقد بودند ماریجوانا مخل نعوظ می‌شود، نقض می‌کند.

محققان فاکتورهایی مانند استفاده از داروهای دیگر، مذهب، سن و این‌که آیا آنان فرزندی داشته‌اند یا خیر را در نظر گرفته‌اند و نتایج یکپارچه‌ای به دست آورده‌اند. آیزنبرگ توضیح داد: تقریباً در هر گروهی که مطالعه کردیم این الگو مشاهده شد. به نظر می‌رسد هرچه افراد بیشتر گل ماریجوانا مصرف می‌کنند، رابطه‌ی جنسی بیشتری هم دارند.

آیزنبرگ در مورد این‌که آیا مصرف ماریجوانا می‌تواند تأثیر منفی بر رابطه‌ی جنسی داشته باشد گفت: «ما از مردم نمی‌خواهیم برای بهبود عملکرد رابطه‌ی جنسی خود، دود بگیرند ولی به نظر می‌رسد این کار ایرادی نداشته باشد.»

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی، شیزوفرنی یا روان‌گسیختگی نوعی اختلال ذهنی است که در ادبیات روزمره، جنون یا دیوانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *