یک شکایت‌نامه‌ی باستانی علیه مردی که مرتکب تجاوز جنسی شده

کرونوس – یک متن خرچنگ غورباقه‌ی ۳۰۰۰ ساله که با نام «پاپیروس نمک ۱۲۴» شناخته می‌شود ممکن است اولین مدرک رسمی اخراج یک نفر به اتهام سوء استفاده‌ی جنسی باشد.

پاپیروس Salt 124 در قرن نوزدهم کشف شد. آن را به British Museum فرستادند، و دانشمندان سریعاً شروع به مطالعه‌ی آن کردند. داستانی که روی این پاپیروس نوشته شده، داستان مفصل شکایتی از یک مرد به نام پانِب است. یک سرکارگر در مصر باستان که ۱۲۴۴ سال پیش از میلاد در روستای «دیر المدینه» زندگی می‌کرده است. این روستا، پر از از کارگرانی بوده است که برای ساختن مقبره‌های «دره‌ی شاهان» در آن زندگی می‌کرده‌اند. این شکایت‌نامه توسط امِن‌نَخت که او هم یک کارگر و پسر یک سرکارگر سابق است خطاب به بالاترین رتبه‌ی سیاسی مصر نوشته شده است.

یک تاریخ‌شناس با نام کارلی سیلور می‌گوید: در میان اتهاماتی که در این شکایت‌نامه علیه پانب اظهار می‌شود (دزدی از مقبره‌ها، خشونت، روابط جنسی نامشروع و هرزگی عمومی) یکی هم اتهام تجاوز به یک زن است. در این نوشته آمده است که او لباس زنی به نام یِیِمواو را از تنش پاره کرده، او را به طرف دیوار انداخته و با او «هرزگی کرده». در این شکایت‌نامه خواسته می‌شود که این فرد از مقام سرکارگری عزل گردد.

در یکی از ترجمه‌های این نوشته آمده: «پانب با شهروند «توی» هرزگی کرد وقتی که او زنِ کارگر «کنا» بود. او با شهروند «هونرو» هرزگی کرد در حالی که او با «هِسی‌سِنبف» بود.»

باید توجه داشته باشیم که این متن توسط یک مصری باستان نوشته شده است و با این که این روزها صحبت کردن از تجاوز جنسی در تلویزیون در همه جا مرسوم شده، در زمان‌های گذشته نوع نگاه به این پدیده متفاوت بوده است.

هنوز مشخص نیست که اشاره‌ی واقعی عبارت «هرزگی کرد» به چیست. همچنین معلوم نیست این مسأله با رضایت طرف انجام گرفته است یا خیر. بیشتر متن به این می‌پردازد که پانب یک تجاوزگر زنجیره‌ای بوده که با نصف زن‌های شهر می‌خوابیده که این خود در سال ۱۲۴۴ پیش از میلاد اصلاً مسأله‌ی کوچکی نبوده.

در یک قرائت دیگر مترجمین می‌گویند او در واقع به این دلیل به دردسر افتاد که با تعدادی زن ازدواج‌نکرده رابطه برقرار کرده بود که در این صورت مسأله‌ی رضایت داشتن اصلاً مطرح نمی‌شده است. با این حال، داستان «ییم‌واو» در این نوشته با جزئیات بیشتری توضیح داده شده است و به نظر می‌رسد اتهام بزرگی باشد.

از سرنوشت پانب و قربانیان او چیزی نمی‌دانیم. با این حال با توجه به لیست اتهاماتی که علیه او مطرح شده است، پیش‌بینی می‌کنیم که او از کار اخراج شده یا حتی به خاطر جرم کبیره اعدام شده است.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌ها که صدای ملائکه را می‌شنوند

در ویدیوی دوم از مجموعه‌ی توهمات، به توهمات شنیداری پرداخته‌ایم. این نوع از توهمات نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *