طوفانی خورشیدی از ۳ لکه روی خورشید به سمت زمین حرکت می‌کند

کرونوس – خورشید باز شروع کرده!!! با این که در حال ورود به کمینه‌ی پرتوافکنی خورشید هستیم که در آن خورشید اندکی آرام‌تر است، تعدادی سوراخ روی سطح آن ایجاد شده است که در چند روز گذشته موجب ایجاد طوفان‌های خورشیدی شده‌اند که روی زمین نیز حس می‌شوند.

اما لازم نیست برای خرید بطری‌های آب برای روز مبادا به سوپرمارکت محلتان هجوم ببرید چون این اتفاق، خصوصاً حالا که داریم به محدوده‌ی کمینه‌ی پرتوافکنی وارد می‌شویم، طبیعی است.

کمینه‌ی پرتوافکنی در یک بازه‌ی زمانی ۱۱ ساله اتفاق می‌افتد و در آن فعالیت‌های خورشیدی به حداقل خود می‌رسند. این بدین معنا نیست که در طی این مدت طوفان‌ها و لکه‌های خورشیدی اتفاق نمی‌افتند، بلکه در کل می‌توان گفت این رویدادها تأثیر کمتری از حالت عادی خواهند داشت.

اما کمینه یا بیشینه‌ی فعالیت خورشید تأثیری بر روی شکل‌گیری لکه‌های خورشیدی ندارد. این لکه‌ها شبیه نقاط تاریکی روی سطح خورشید بوده و نتیجه‌ی پلاسمای سردتر و با  چگالی کمتر می‌باشند. چیزی که حائز اهمیت است این است که این لکه‌ها، میدان مغناطیسی «باز» خودشان را دارند. یعنی در حالی که یک طرف این میدان به خورشید وصل است، طرف دیگر آن به جای این که به خودش ختم شود، آزاد است و به فضا ختم می‌شود.این به طوفان‌های خورشیدی که از ذره‌های باردار ساخته شده‌اند اجازه می‌دهد فرار کرده و به سمت سیاره‌ی ما حرکت کنند.

با این که سایت‌های زیادی در حال اخطار دادن در مورد این طوفان‌های خورشیدی با تیترهای ترسناک هستند، سازمان NOAA در آمریکا اعلام کرده طوفان‌های خورشیدی اخیر از ضعیف‌ترین انواع آن‌ها هستند. البته تأثیرات این طوفان‌ها را همین حالا هم می‌توانیم در شفق‌های قطبی و کار بعضی از ماهواره‌ها و شبکه‌های برق ببینیم. اما هیچ‌یک خطرناک و با اهمیت بالا نیستند.

پس اگر در مدارهای بالای زمین زندگی می‌کنید، در حالی که طوفان خورشیدی در جریان است می‌توانید شب‌هنگام از شفق‌های زیبایی به رنگ‌های سبز، صورتی و بنفش لذت ببرید.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *