تاردیگرید، یکی از جان‌سخت‌ترین موجودات زنده

تاردیگرید یا خرس آبی موجودی هشتپا است که تاکنون حدود ۱۱۰۰ عضو در خانواده‌ی آن کشف شده است. این موجودات از لحاظ خانوادگی به بندپایان نزدیک هستند. آن‌ها چنان که که به نظر میرسد کوچک نیستند. متوسط طول این خرسهای آبی یک میلیمتر می‌باشد. یعنی می‌توان آن‌ها را بدون میکروسکوپ یا ذرهبین مشاهده کرد. محل زندگیشان نیز معمولن در خزههای خیس، گیاهان، ماسه و آب دریا و دریاچههاست.

ویژگی خارقالعادهی خرس آبی این است که میتواند در دماهای بسیار پایین، خشکی و بیآبی و حتی بدون اکسیژن زنده بماند. وقتی شرایط زندگی برای آن‌ها خیلی مساعد نباشد به یه حالتی وارد میشوند به نام تون. آن‌ها در حالت تون خود را شبیه توپ کرده و سوخت و ساز بدنشان را به یک درصد حالت معمولی میرسانند. این حالت به تاردیگرید اجازه میدهد تا سالها یا حتی دهه‌ها زنده بماند.

طی آزمایشی که انجام شده بود، چند خرس آبی از یک خانواده را برای هشت روز در محفظهی خلأ قرار دادند، سپس آن‌ها را برای مدت سه روز در محفظهی گاز هلیوم و قرار دادند و در نهایت نیز آن‌ها را چندین ساعت در دمای ۲۷۳- درجه سانتیگراد نگه داشتند. با برگرداندن وضعیت به شرایط طبیعی مشاهده شد که تاردیگریدهای تحت آزمایش به زندگی معمولی خود ادامه دادند. در آزمونی دیگر، آن‌ها را به مدت ۲۱ ماه در هوای مایع که به دمای ۱۹۰- رسیده بود قرار دادند. آن‌ها از این وضعیت نیز جان سالم به در بردند. در سال ۲۰۰۷ هم عده‌ای پژوهشگر چند تاردیگرید تشنه را با ماهواره‌ای به فضا فرستادند. ماهواره ده روز بعد به زمین بازگشت و خرس‌های آبی فضانورد همچنان زنده بودند. اگر آن‌ها را در معرض دمای ۱۵۰- درجه سانتیگراد قرار دهید نیز، باز قادرند برای چند دقیقه زنده بمانند.

ادامه روی یوتیوب.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *