توهمات در هیپنوتیزم و مراسم مذهبی

کرونوس – گاه می‌توان با استفاده از هیپنوتیزم توهماتی را به افراد القا کرد. کسانی که هیپنوتیزم می‌شوند قادرند چیزهایی را که به آنان گفته می‌شود ببینند و حس کنند؛ چه آن چیزها واقعیت داشته باشند چه واقعیت نداشته باشند. 

زیگموند فروید، روانکاو معروف به همراه استادش بروئر روی بیماری به نام آنا او. (Anna O.) کار می‌کردند که دچار توهمات پیچیده‌ای بود. فروید و بروئر در کتاب معروفشان «مطالعاتی در باب هیستری» در مورد کیس آنا به تفصیل توضیح داده‌اند. آنا به سختی می‌توانست احساسات و تفکراتش را بروز دهد، ولی با این حال فردی خیال‌پرداز بود. او گاه به نوعی وضعیت خلسه وارد می‌شد که فروید به به آن نام خودهیپنوتیزم داده بود. آنا در این وضعیت خلسه تصاویر واضح و گاه وحشتناکی می‌دید. برای مثال موهای خودش را می‌دید که مثل مار به نظر می‌آیند.

بروئر شرح می‌دهد که آنا ممکن بود گاهی در میانه‌ی یک مکالمه دچار توهم شود. او یک بار با دیدن درختی خیالی در میان مکالمه با بروئر، سعی کرده بود از آن بالا رود. وقتی توهمات آنا به پایان می‌رسید، او به یاد نمی‌آورد که چه دیده و چه گفته اما وقتی دوباره هیپنوتیزم می‌شد، تمام آن تصاویر به یادش می‌آمد.

در برخی افراد همراه شدن استرس با تضادهای درونی، منجر به چندپارگی خودآگاهی می‌شود. بسیاری از افرادی که تجربه‌ی ضربه‌ی روحی یا PTSD دارند دچار توهمات می‌شوند. خیلی از افرادی که عزیزی را از دست می‌دهند، یا به عنوان نمونه‌ای دیگر بسیار معمول است افرادی که از اردوگاه‌های آلمان نازی جان سالم به در برده‌اند تجربه‌ی توهمات بصری و شنیداری داشته باشند. آنا توانست پس از مدتی از توهماتش جدا شده و زندگی عادی را ادامه دهد.

نکته‌ی جالب این است که هیپنوتیزم می‌تواند خود به افراد توهماتی را القا کند. دو دانشمند در سال ۱۹۶۶ طی مقاله‌ای شرح دادند که هنگام هیپنوتیزم کردن فردی به او گفته بودند که طبلی با خطوط راه‌راه در حال چرخیدن دور سرش می‌باشد. فردی که در حال هیپنوتیزم بود سر و چشمانش رو طوری حرکت می‌داد تا این طبل غیرواقعی را ببیند.

مدیوم‌ها (افرادی که روح احضار می‌کنند) نیز گاهی به نوعی حالت خلسه وارد می‌شوند. این مسأله همیشه برای علم به شکل علامت سؤالی بزرگ بوده. پژوهشگرهای زیادی به این جلسات احضار ارواح می‌رفته و سعی می‌کرده‌اند با مطالعه‌ی دقیق افراد و شرایط محیطی درک کنند این مدیوم‌ها چگونه با ارواح مردگان ارتباط برقرار می‌کنند. ویلیام جیمز، یکی از این پژوهشگران که به تعداد زیادی از این جلسات می‌رفته معتقد است این افراد نه شارلاتان هستند و نه آگاهانه دروغ می‌گویند. او معتقد است این فال‌گیرها گاهی به حالتی وارد می‌شوند که در آن می‌توانند توهماتی را تجربه کنند. او می‌گوید این افراد در واقع خود را هیپنوتیزم می‌کنند و توهمات آنان بر اساس سؤالاتی شکل می‌گیرد که مشتری‌هایشان از آنان می‌پرسند.

خیلی از مذاهب روش‌هایی دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به این حالت خلسه رسید. رقص‌های خاص، تمرین‌های روحانی، مدیتیشن و استفاده از ساز و موسیقی‌های خاص منجر به ایجاد وضعیتی شبیه به هیپنوتیزم شده و در فرد تغییرات روحی و توهماتی را ایجاد می‌کند.

ما در این ویدیو و ویدیوهای قبلی این سری گفتیم خیلی از توهمات به دلیل بیماری یا ضربه‌ی روحی به وجود می‌آیند. اما همیشه این‌طور نیست. برای نمونه، زیاد پیش می‌آید که کودکان تا سن ۷ سالگی همبازی‌هایی داشته باشند که دیگران نمی‌توانند ببینند. آن‌ها با همبازی‌های موهومی خود که گاهی اسم هم دارند بازی می‌کنند، با آن‌ها غذا می‌خورند و با آن‌ها دعوا می‌کنند. گاهی پیش می‌آید که این کودکان نمی‌توانند فرق بین واقعیت و خیال را درک کنند و معتقد هستند همبازی‌شان بسیار واقعی هستند.

ما در ویدیوهای بعدی باز هم به موارد دیگه‌ای از توهمات می‌پردازیم. برای دیدن ویدیوهای قبلی از این سری این‌جا را کلیک کنید. (برای دیدن ویدیوها در این صفحه و در لینک داده شده باید از فیلترشکن استفاده کنید.)

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *