شیمیدان ها دستورالعمل ساخت قارچ‌های جادویی را کشف کردند

مجیک ماشروم یا همان قارچ‌های جادویی که روزگاری ابزار دست شامانیست‌ها و چِت‌ها بود، دوباره به آزمایشگاه‌ها برگشته است. دانشمندان اکنون «دستورالعمل» تولید قارچ‌های سیلوسایبین را پیدا کرده‌اند؛ دستورالعملی که ما را با ترکیباتی که مسئول اثر گذاری زبانزدِ ماشروم هستند، بیشتر آشنا می‌سازد.

درک این فرایند بیوشیمیایی می‌تواند راهی را برای ایجاد ترکیبات ارزان‌تر و تولید انبوه آن به همراه داشته باشد و همچنین در نهایت، درک علمی ما را نسبت به این موضوع عمیق‌تر می‌سازد.

مطالعه جدید منتشر شده در مجله Angewandte Chemie، چهار عدد آنزیم کلیدی را که در بیوسنتز Psilocybin دخیل هستند، شناسایی کرده است. دانشمندان دانشگاه فردریش شیلر یانا در آلمان این را با توالی ژنوم (همه‌ی کروموزوم‌های گوناگونی که در هسته‌ی سلول‌های یک گونه‌ی معین یافت می‌شوند) دو گونه قارچ هذیان‌آور “Psilosybe cubensis” و “Psilosybe cynscens” میسر کردند.

انواع قارچ‌های جادویی خانواده‌ی Psilocybe (و ده‌ها خانواده‌ی دیگر) بسیار گونه‌گون است. این قارچ‌ها به طور طبیعی سیلیوسایبین تولید می‌کنند که تأثیر جادویی این قرص‌ها را در انسان به همراه دارد. همان خم‌شدن ادراک. جالب این‌جاست که تا پیش از سال 1958 که شیمیدان سوییسی آلبرت هافمن، اتفاقی آن را کشف کرد، کسی چیزی از قارچ جادویی نمی‌دانست.

بررسی‌های جدید، فرایندهای چندگانه‌ی تولید آنزیمی که در تولید “Psilocybin” دخالت دارد و همچنین نوعی از دستورالعمل پخت (ساخت) این ترکیبات و کدنگاری ژنتیکی آن را نشان می‌دهند.

فرایند ۴ مرحله‌ای، منجر به کشف آنزیمی شد که کربن دی‌اکسید را از تریپتوفان جدا می‌کند. آنزیمی که یک گروه هیدروکسیل را اضافه میکند، آنزیمی که فسفریلاسیون را کاتالیز می‌کند و همچنین آنزیمی که به متیلاسیون آمینی کمک می‌کند. ژن‌های پشت این فرایند با استفاده از میکروب‌های مخصوص و مهندسی‌شده مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

ساده بود نه؟!

Courtney Aldrich از دانشگاه مینه‌سوتا که خود مستقیماً در این مطالعه دخیل نبوده است، در اخبار شیمی مهندسی به این موضوع اشاره کرده است که دانش ما از بیوسنتز محصولات طبیعی قارچی عقب‌تر از شناخت ما از مسیرهای بیوسنتز باکتریایی مربوطه است و تنها در موارد کمی توانسته‌ایم از آن‌ها اطلاعات کسب کنیم.

در طول دهه گذشته دنیای علم دوباره – به خصوص به دلیل موضوع سلامت روان – به Psilocybinها علاقه‌مند شده است. مطالعات قبلی نشان داده است که قارچ‌های جادویی یا قارچ های روانگردان می‌توانند در درمان افسردگی شدید و اضطراب اگزیستانسیال و کمک به افراد سیگاری برای ترک سیگار مؤثر باشند. در مورد نگاه قانونی به آن‌ها نیز قارچ‌ها به نسبت دراگ‌های بی‌خطری هستند.

این تحقیق جدید به این معناست که مهندسان زیستی می‌توانند ترکیبات مفید قارچ‌های روانگردان را در ظرف‌های شیمیایی تولید کنند و به آنان اجازه می‌دهد با کنترل‌های دقیق و باکیفیت، به تحقیقات دارویی خود برای رسیدن به حقیقت تلاش کنند.

 

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

یک دیدگاه

  1. با درود. بالاخره یه مطلب سر و سامان دار در مورد قارچ جادویی خوندیم.من تجربه استفاده از این نوع قارچ ها رو دارم. مثل این می مونه که هوش فرا زمینی در اون نهفته است.برای من کل ماجرای جهان و هدف و داستان زندگی رو توضیح داد به طوری که دیدگاه یک روانپزشک نسبت به زندگی شخصی و دیدگاه یک عارف نسبت به کل هستی رو پیدا کردم.من هنوز در شگفتم و استفاده از این نوع قارچ نقطه عطفی در زندگیم شد.برای کسی توصیه نمی کنم ولی واقعا برای من شگفت آور بود.با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *