الکل یا ماری‌جوانا؟ جواب نهایی دانش

کرونوس – الکلی‌ها و چِت‌ها همیشه سر این مسأله دعوا داشته‌اند که کدام ماده برای سلامتی مضرتر است، اما ظاهراً علم پاسخی به این پرسش کهنه یافته است.

با عذرخواهی از الکلی‌ها، به نظر می‌رسد که تأثیرات ماری جوانا روی مغز کمتر از تأثیرات الکل باشد.

محققین با مطالعه روی ۱۰۰۰ داوطلب از سنین مختلف و بر اساس اطلاعات عصب‌شناسی که از اسکن‌های MRI به دست آوردند توانستند انواع بافت‌های شکل‌دهنده‌ی مغز را مورد بررسی قرار دهند: ماده‌ی خاکستری و ماده‌ی سفید. ماده‌ی خاکستری مغز شامل سلول‌هایی است که بیش از سلول‌های دیگر عملکرد اعضای مختلف بدن را کنترل می‌کنند حال آن که ماده‌ی سفید مغزی ارتباطات بین اعضای مختلف را هموار می‌کند. در صورتی که هر یک از این دو ماده دارای نقصان باشد، مغز کارکرد معمول خود را از دست می‌دهد.

محققین به این نتیجه رسیدند که ماری‌جوانا یا محصولات خانواده‌ی کانابیس تأثیرات بلندمدت روی مغز ندارند.

از سوی دیگر، مصرف الکل به‌ویژه در کسانی که سال‌هاست آن را مصرف می‌کنند موجب کاهش حجم ماده‌ی خاکستری و یک‌شکلی ماده‌ی سفید می‌شود. نتایج این مطالعه روی نشریه‌ی Addiction منتشر شده است.

تأثیرات مخرب مصرف الکل بر روی مغز مدت‌ها بود که شناخته شده بود ولی پیشبینی می‌شد که مصرف کانابیس نیز به دلیل تأثیرات سریع روان‌گردان در طولانی‌مدت منجر به تأثیرات مخرب روی مغز گردد.

یکی از نویسندگان مقاله‌ی مذکور در بیانیه‌ای گفته: «در مورد الکل، ما می‌دانیم که تأثیرات مخربی روی مغز دارد. اما اطلاعات ما در مورد کانابیس بسیار اندک است.» این محقق که استاد عصب‌شناسی رفتاری در دانشگاه کلرادو است همچنین معتقد است که بسیاری از مطالعات پیشین در مورد ماری‌جوانا حاوی تناقضات و نتایج متفاوتی بوده‌اند.

او گفت: «واقعیت این است که در مورد ساختار مغز هیچ تناسب و توازنی بین این مطالعات وجود ندارد

اما محققین می‌گویند این هنوز بدین معنی نیست که گل برای سلامتی مفید است. این تحقیق هیچ مطالعه‌ای روی مزایای مصرف این محصول انجام نداده است. تنها نتیجه‌ی این پژوهش این است که روشن کردن یک سیگاری ضرر کمتری از آن‌چه قبلاً تصور می‌شد دارد.

یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق نیز گفت: «مشخصاً در مورد ماری جوانا هنوز چیزهای بسیاری است که از تأثیرات آن روی مغز نمی‌دانیم. تحقیقات در مورد این که آیا مصرف ماری‌جوانا تأثیر مثبت یا منفی‌ای روی مغز دارد بسیار محدود هستند.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *