در این شهر در نروژ کسی حق ندارد بمیرد

کرونوس – شهر شمالی لانگیرباین (Longyearbyen) در جزایر سوالبارد نروژ تصمیم بسیار عجیبی گرفته است. در این شهر مُردن ممنوع است.

از سال ۱۹۵۰، هیچ شخصی مجاز به مردن در این شهر نبوده است. اگر تمام زندگیتان آن‌جا زندگی کرده باشید و لحظه‌ی مرگتان نزدیک باشد، شما را از جزیره بیرون می‌برند تا بقیه‌ی زندگی‌تان را بیرون از جزیره زندگی کنید. اگر هم بر حسب اتفاق در لانگیرباین بمیرید، جسد شما خارج از شهر دفن می‌شود.

اما چرا این شهر چنین تصمیم‌هایی گرفته است؟

شهر زیبایی که هیچ‌کس در آن نمی‌میرد.
شهر زیبایی که هیچ‌کس در آن نمی‌میرد.

در سال ۱۹۵۰، عده‌ای متوجه شدند که لاشه‌ی انسان به دلیل یخ‌زدگی در قبرستان‌های این شهر در خاک تجزیه نمی‌شوند. بنابراین اگر این اجساد حامل ویروس‌های کشنده باشند، این ویروس‌ها ممکن است با آب شدن یخ این اجساد به افراد زنده منتقل شود.

ممکن است این برنامه عجیب به نظر برسد اما در جاهای دیگری نیز به اجرا گذاشته شده. در اوت ۲۰۱۶، شیوع سیاه‌زخم در شمال سیبری منجر به کشته شدن یک پسر و بستری شدن نود تن دیگر شد. همچنین ۲۳۰۰ گوزن شمالی به دلیل این بیماری از بین رفت.

آخرین شیوع پیش از این در تاریخ ۱۹۴۱ اتفاق افتاده بود. در سال ۲۰۱۶، موج گرما باعث آب شدن یخ جسد گوزنی شده بود که به دلیل سیاه‌زخم تلف شده بود و حالا این ویروس را دوباره در محیط اطرافش پخش کرده بود.

در سال ۱۹۵۰، مسئولین شهر لانگیرباین ترسیدند که چنین اتفاقی در مورد ساکنین قبرها نیز بیفتد و بیماری‌های آن‌ها با آب شدن یخ‌هایشان منتقل شود.

اخیراً در ریه‌ی یکی از قربانیان آنفولانزای اسپانیایی که میکروب آن از سال ۱۹۱۸ تاکنون درون جسد این قربانی به صورت بخ‌زده وجود داشته، نمونه‌هایی از این ویروس کشف شده است. پیش از این نیز آثاری از شیوع سال ۱۹۱۷ این بیماری در لانگیرباین کشف شده بود.

با این که بعید است آب شدن یخ جسدها موجب شیوع دوباره‌ی آنفولانزای اسپانیایی در لانگیرباین شود، با این حال گروهی از دانشمندان که در سال ۱۹۸۸ روی این ویروس مطالعه می‌کردند تصمیم گرفتند هیچ ریسکی نکنند. آنان وقتی از اجساد این شهر نمونه تهیه می‌کردند، لباس فضانوردی پوشیده بودند و سعی می‌کردند نمونه‌ها پیش از آب شدن به مرکز تحقیقاتی در آمریکا برسد.

هنوز معلوم نیست ویروس‌ها و باکتری‌های بدن مردگان چه تأثیراتی می‌تواند روی بدن زندگان داشته باشد (این موضوع در مورد سیاه‌زخم بسیار مشکل‌سازتر می‌باشد چرا که این ویروس هاگ‌هایی را به وجود می‌آورد که تا یک قرن دوام می‌آورند) ولی با همه‌ی این حرف‌ها این شهر در سال ۱۹۵۰ تصمیم گرفت که قید همه‌چیز را بزند و مرگ‌ومیر و دفن را غیرقانونی اعلام کند.

مردن هنوز در لانگیرباین ممنوع است، تا ساکنین دیگر این شهر در معرض خطر بیماری‌های مردگان قرار نگیرند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *