آلودگی اقیانوس از پلاستیک تا ۲۰۲۵ سه برابر خواهد شد

کرونوس – بنا بر گزارشات ممکن است تا سال ۲۰۲۵، میزان آلودگی اقیانوس‌ها به سه برابر افزایش یابد. با توجه به این که بر اساس برخی تخمین‌ها ۵/۲۵ تریلیون تکه‌ی پلاستیک در حال حاضر در اقیانوس‌ها وجود دارد، این خبر خوبی نیست و باید اقداماتی جهت جلوگیری جدی از پخش پلاستیک در سطح اقیانوس‌ها به مرحله‌ی اجرا برسد. بنا بر گزارشاتی هر سال به اندازه‌ی ۱۷ تا از بزرگ‌ترین اهرام ثلاثه بطری پلاستیک به آب اقیانوس‌ها اضافه می‌شود.

اداره‌ی علوم دفتر دولت انگلستان گزارشی را منتشر کرده با عنوان «پیشگویی آینده‌ی دریا» که در آن به سلامت اقیانوس‌های جهان و تأثیرات آن در آینده‌ی تحقیقات علمی، فناوری و تجارت می‌پردازد.

این گزارش با بیان این که مقدار آلودگی پلاستیکی در دریاها از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ سه برابر خواهد شد، نتیجه گرفت سلامتی فعلی دریاها، تأثیر بسیاری روی گوناگونی زیستی خواهد گذاشت. این مقاله همچنین به کاهش ۴۹ درصدی جمعیت مهره‌داران دریایی بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۲۰۱۲ اشاره می‌کند.

آشغال‌های پلاستیکی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دریاهای جهان است. مشکلاتی که از جمله دیگر آن‌ها می‌توان به بالا آمدن سطح دریاها، تغییرات اقلیمی و آلودگی‌های شیمیایی ساخته‌ی انسان از جمله آفت‌کش‌ها و زمین‌های کشاورزی بارور شده، زباله‌های صنعتی و زباله‌های بیمارستانی اشاره کرد.

یکی از اعضای علمی دولت بریتانیا، یان بوید به بی‌بی‌سی گفت: «اقیانوس دور شده است، به ذهن نمی‌آید.»

پروفسور ادوارد هیل از مرکز اقیانوس‌شناسی ملی انلگستان می‌گوید: «ما مبالغ زیادی برای کشف فضا هزینه کرده‌ایم. اما آن‌جا چیزی وجود ندارد! بستر دریا سرشار از زندگی است! شاید به یک برنامه برای سیاره‌ی اقیانوس نیاز باشد – این آخرین سنگر!»

دولت‌ها، صنایع و عموم تازه در حال درک ابعاد چنین فاجعه‌ای هستند و بر اساس این گزارش، زمان برای عمل همین‌طور تنگ‌تر می‌شود. یکی از نویسندگان اصلی این مقاله پیشنهاد می‌کند به جای پلاستیک معمولی از پلاستیک تجزیه‌شونده استفاده شود و همچنین در مورد آن آگاهی‌سازی به عمل بیاید. این مقاله همچنین از انگلستان و همه‌ی کشورها می‌خواهد هرچه سریع‌تر در مورد نحوه‌ی واکنش به این موضوع تصمیم‌گیری کند.

هفته‌ی پیش گزارشاتی منتشر شد مبنی بر این که ۹۳٪ آب آشامیدنی تجاری (بطری) در ۹ کشور دنیا آلودگی‌های میکروپلاستیک دارد.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *