اگر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید باید واکسن بزنید؟

کرونوس – اگر تاکنون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، ممکن است بپرسید آیا لازم است در برابر این بیماری واکسینه شوید یا خیر. پاسخ سریع این است: بله! در این مقاله بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده (CDC) هر دو اعلام کرده‌اند که واکسن کرونا صرف‌نظر از این که افراد به این ویروس مبتلا شده باشند یا خیر در دسترس آنان قرار خواهد گرفت. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، این تصمیم به دلیل وجود شواهد متعدد مبنی بر احتمال ابتلای مجدد به این ویروس پس از یک بار سرایت اتخاذ شده است.

پروفسور پیتر هوتز از مسئولان کالج پزشکی Baylor می‌گوید: «ما در مورد مدت زمان ایمنی در مقابل ابتلا چیزی نمی‌دانیم و بسیاری از افراد واکسینه شده به دلیل بالا بودن نرخ سرایت بدون عوارض نمی‌دانند که آیا به این بیماری مبتلا شده‌اند یا نه.»

شواهد قابل توجهی نشان می‌دهند امکان ابتلای دوباره به ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ وجود دارد. با این حال، هنوز مسائل زیادی وجود دارد که ما در مورد ابتلای دوباره به کووید ۱۹ نمی‌دانیم. یکی از پرسش‌های اصلی این است که پادتن تا چه زمانی پس از ابتلا در بدن باقی می‌ماند. بنا بر برخی مطالعات، پادتن دو یا سه ماه پس از ابتلا به بیماری از بین می‌رود. بنا بر بعضی مطالعات دیگر شواهدی که از واکنش «لنفوسیت تی خاطره» وجود دارد نشان می‌دهند پس از ابتلای خفیف به کووید ۱۹، بدن برای مدتی طولانی در برابر این ویروس ایمنی خواهد داشت. با این همه، احتمالاً خاطره‌ی ایمنی در بدن افراد در مقایسه با افراد دیگر و میزان سختی بیماری متفاوت بوده و موارد ابتلای سخت به بیماری منجر به ایمنی طولانی‌مدت‌تر خواهد شد.

دکتر الساندرو سته استاد مؤسسه‌ی حساسیت و ایمنی‌شناسی La Jolla گفت: «داده‌های ما نشان می‌دهند ۹۰٪ افرادی که پیشتر به SARS-CoV-2 مبتلا شده‌اند، ایمنی طولانی‌مدت دارند. سیستم ایمنی [در مقابل این ویروس] وجود دارد و به کار خود ادامه می‌دهد. اما این همچنین بدین معناست که ۱۰٪ از کسانی که از کووید ۱۹ جان سالم به در برده‌اند خاطره‌ی ایمنی ضعیفی داشته و ممکن است در آینده دوباره به این بیماری مبتلا شده یا دیگران را آلوده کنند.»

سته افزود: «متأسفانه ما هنوز به روشی برای بررسی مدل‌های مختلف لنفوسیت تی و بی خاطره و رابطه‌ی آن‌ها با پادتن دسترسی نداریم. اما حتی اگر مقادیر سلول‌های تی و پادتن را بدانیم، اطلاعات کافی در این مورد که چه میزان برای جلوگیری از ابتلا ویا شدید شدن بیماری لازم است نداریم. لذا لازم است افراد به طور پیش‌فرض خود را واکسینه کنند.»

این که واکسن‌ها تا چه مدت بدن ما را ایمن نگه می‌دارند نیز هنوز معلوم نیست؛ چون آزمایش‌های انسانی آن‌قدر مداوم و طولانی نبوده که نتایج قطعی به دست دهند. اما اطلاعات فعلی نویدبخش به نظر می‌رسد. این را می‌دانیم که اثر واکسن فایزر پیش از ۲ ماه از بین نمی‌رود. واکسن مدرنا پادتن‌هایی تولید می‌کند که تا سه ماه در بدن باقی می‌مانند. گفته می‌شود مدت زمان ایمنی بیش از این باشد، اما این مسأله هنوز به اثبات نرسیده چون اطلاعات کافی هنوز موجود نیست.

دکتر سته خاطرنشان کرد: «احتمال دارد واکسیناسیون همچنین قادر باشد ایمنی طبیعی بدن را بالا ببرد.»

شواهدی مبنی بر این که واکسن برای افرادی که قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند خطرناک است وجود ندارد. افرادی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده بودند در تست‌های آزمایشگاهی واکسن‌های فایزر و مدرنا شرکت داده نشده بودند. با این حال CDC گفته بهتر است کسانی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند «جهت احتیاط و تا زمان کسب اطلاعات بیشتر»، پیش از واکسیناسیون ۹۰ روز صبر کنند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *