ویدئو: معنی واقعی فرمول E=mc² چیست؟

کرونوس – آلبرت اینشتین، فیزیکدان معروف سوسیالیست کسی بود که نظریه‌ی نسبیت را ارائه داد. بر اساس دو نظریه‌ی نسبیت او، ممکن نیست هیچ‌چیز از سرعت نور سریع‌تر حرکت کند و همچنین زمان مفهومی مطلق نیست بلکه باید نسبت به کسانی که آن را تجربه می‌کنند تعریف شود. انیشتن همچنین نشان داد که ما در چیزی به نام فضازمان زندگی می‌کنیم، در حالی که دانشمندان پیش از او به زمان صرف معتقد بودند.

اینشتین اکتشافات بدیعی داشت. او مطمئن بود قوانین مکانیک نیوتن دیگر برای توضیح رفتار جهان کافی نیست و وقت خود را صرف تعریف دوباره‌ی اصولی همچون گرانش، جرم و حرکات ذراتی همچون فوتون کرد.

در مقالات و ویدئوهای بعدی به اکتشافات اینشتین در فیزیک بیشتر خواهیم پرداخت. اما این‌جا می‌خواهیم در مورد مشهورترین فرمول فیزیک یعنی E=mc² صحبت کنیم.

اینشتن در مقاله‌ای که در سال ۱۹۰۵ منتشر کرد، این فرمول را به شکل m=E/c2 نوشته بود. اگر کمی فیزیک می‌دانید و کنجکاوید بدانید چرا این فرمول مطرح می‌شود، می‌توانید مقاله‌ی کوتاه اینشتن را از این‌جا دانلود کنید. این فرمول به ما نشان می‌دهد که اینشتن به دنبال فهمیدن ماهیت جرم بوده و نه انرژی. ما با انواع انرژی از جمله انرژی پتانسیل، انرژی جنبشی و انرژی گرمایشی آشنا هستیم، اما ماهیت خود جرم هنوز برایمان علامت سؤال است. اینشتین توانست برای پاسخ به این پرسش، شیوه‌ای علمی طرح کند.

انیشتن در انتهای این مقاله نتیجه می‌گیرد: اگر جسمی از خود انرژی ساتع کند، جرمش کاهش می‌یابد. همچنین اضافه می‌کند: جرم یک جسم نماد محتوای انرژی آن جسم است. اگر انرژی جسمی تغییر کند، جرمش نیز به میزانی متناسب با آن تغییر می‌کند.

ما در این ویدئو (لینک یوتیوب | لینک آپارات) سعی کرده‌ایم به برخی تناقضات حول مفهوم جرم و انرژی پاسخ دهیم و با ارائه‌ی چند مثال ساده نشان دهیم جرم صرفاً یک ویژگی است که به همه‌ی محتویات یک جسم اشاره دارد که این محتویات ممکن است شامل انرژی‌های جذب یا دفع شده توسط جسم نیز باشند. پس جرم نمی‌تواند به انرژی تبدیل شود چون جرم اصلاً وجود خارجی ندارد. جرم و انرژی یکی هستند.

اگر ویدئوی ما را دیده‌اید، خوشحال می‌شویم آن را به دوستانتان نیز معرفی کنید. همچنین مهلت شرکت در «چالش چکش» ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ است و تمدید نخواهد شد.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

جنسیت بیولوژیکی از دیدگاه علم

علم، معتبرترین و قوی‌ترین ابزار ما برای فهم جهان است. با این همه علم کامل …

2 دیدگاه

  1. سایت از نظر فنی مشکل دارد
    هنگام اسکرول کردن
    ناگهان بک گراند همه صفحه را می گیرد وبقیه چیز ها
    ناپدید می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *