برای نخستین بار ژن یک انسان در داخل بدنش ویرایش شد

کرونوس – دانشمندان آمریکایی کد ژنتیکی یک انسان را در داخل بدنش تغییر داده‌اند. این نخستین بار است که این‌چنین تلاشی برای تغییر کد ژنتیکی در انسان انجام می‌شود و دانشمندان امیدوارند این کار موجب درمان دائم بیماری شخص بیمار شود.

بنا بر گزارش Associated Press، این عمل روز دوشنبه در کالیفرنیا انجام شد. میلیاردها کپی از ژن مورد نظر دانشمندان به همراه ابزاری برای جابجایی ژن‌ها به بدن بیمار (برایان مدو) تزریق شد. نتایج اولیه‌ی این عمل یک ماه بعد مشخص خواهد شد اما دانشمندان تا سه ماه بعد قادر خواهند بود با اطمینان در مورد موفقیت‌آمیز بودن این عملیات اظهار نظر کنند.

برایان مدو، بیمتر ۴۴ ساله از بیماری هانتر که نوعی بیماری ژنتیکی است رنج می‌برد. این سندروم، یک سندروم موروثی است که در آن به دلیل ضعف یا کمبود تعدادی از ژن‌ها، بدن بیمار قادر نیست بعضی از مولکول‌های پیچیده را تجزیه کند. این مولکول‌ها در بدن بیمار روی هم تل‌انبار شده و مشکلاتی را برای بیمار به وجود می‌آورند.

مدو به عنوان اولین بیماری که این عملیات را تجربه کرده است به اسوشیتد پرس گفت: «من خودم خواستم که این ریسک را انجام بدهم. امیدوارم این عملیات به من و بیماران دیگر کمک کند.»

اگر این یک دستاورد موفقیت‌آمیز باشد، تأثیری بسیار شگرف بر روی درمان ژنتیکی خواهد داشت. روش‌های دیگر ویرایش ژنتیکی در جاهای دیگر اعمال شده‌اند. مثلاً دانشمندان توانسته بودند با تغییر سلول‌ها در درون آزمایشگاه، آن‌ها را به بدن بیمار منتقل کنند. روش‌های دیگری نیز وجود دارند که اصلاً DNA را تغییر نمی‌دهند. این روش‌ها موقت بوده و فقط تحت شرایط خاصی انجام می‌شوند. این نخستین بار است که چنین نوع درمانی در بدن بیمار انجام می‌شود و باید بدانیم که این روش برگشت‌پذیر نبوده و کد ژنتیکی امکان برگشت به حالت قبلی را نخواهد داشت.

پیش از انجام این عملیات، آزمایش‌های زیادی روی حیوانات انجام شده بود تا دانشمندان بتوانند از عمل خود اطمینان بالایی کسب کنند. این یک تکنولوژی جدید بوده و ممکن است عواقبی داشته باشد که ما خودمان را برایش آماده نکرده‌ایم. اما برایان مدو با وجود همه‌ی خطرات برای خلاص شدن از شر بیماری‌اش آن‌ها را به جان خرید. او می‌گوید: «من عصبی و هیجان‌زده هستم. تمام زندگی‌ام منتظر چنین لحظه‌ای بوده‌ام. لحظه‌ای که در آن ممکن باشد بیماری‌ام بهبود یابد.»

در ابزار تغییر ژنتیکی که به بدن برایان تزریق شد، ویروس بی‌خطری حاوی یک آنزیم وجود داشت که به درون سلول‌های خاصی (در این مورد سلول‌های کبد) نفوذ می‌کند. سلول‌ها شروع به کپی کردن ویروس‌ها و آنزیم‌های درون آن‌ها می‌کنند و در طی این فرایند، تعدادی از DNAها بریده می‌شود. درست در همین زمان است که ژن جدید وارد عمل شده و خود را جایگزین می‌کند. اگر تنها یک درصد از سلول‌های کبد برایان اصلاح شود، او از شر این بیماری راحت خواهد شد.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *