کشف ساختار جدیدی در اسپرم

کرونوس – محققین دانشگاه گوتنبرگ سوئد و دانشگاه کلرادو ساختاری بسیار ریز در نوک دم اسپرم کشف کرده‌اند که پیش از این ناشناخته بود. کارایی این ساختار هنوز مشخص نیست اما دانشمندان گمان می‌کنند ارتباطی به قدرت اسپرم داشته باشد.

همه‌چیز از جایی شروع شد که دانشمندان برای فهمیدن بهتر کارایی اسپرم تصمیم گرفتند تصاویر سه‌بعدی از آن تهیه کنند. چنین بود که آنان موفق شدند این ساختار کوچک مارپیچ را کشف کنند.

این شیوه‌ی جدید عکس‌برداری که مخترعین آن جایزه‌ی نوبل دریافت کرده بودند cryo-electron tomography نام دارد و جهت تصویربرداری سه‌بعدی از ریزترین ساختارهای سلولی استفاده می‌شود.

«وقتی به اولین عکس از مجموعه عکس‌های سه‌بعدی از نوک دم اسپرم نگاه کردیم، در ساختار ریزلوله (ریزلوله‌ یا میکروتوبول یکی از اجزای چارچوب یاخته می‌باشند. ریزلوله‌ها لوله‌هایی توخالی، از جنس پروتئین هستند) چیزی دیدیم که قبلاً ندیده بودیم: مارپیچی که در قسمت پایینی دم قرار داشت و طول آن یک‌دهم طول دم اسپرم بود.»

در دم یک اسپرم کوچک حدوداً هزار نوع بلوک قرار دارد که شامل سه بخش می‌شوند: تکه‌ی میانی، «ملخک» و قسمت پایانی و کوچک دم.

در ملخک پروتئین‌هایی به نام توبولین وجود دارد که لوله‌های درازی (ریزلوله) را تشکیل می‌دهند. واکنش‌هایی که میان این پروتئین‌ها وجود دارد به اسپرم اجازه می‌دهد در محیطش حرکت کند.

محققین موفق شدند در داخل این ریزلوله‌ها نوعی ساختار سلولی مارپیچ کشف کنند. محققین نام آن‌ها را TAILS گذاشتند. ظاهراً داشتن یک TAILS خوب به اسپرم‌ها کمک می‌کند بهتر شنا کنند. این محققین در نهایت نتیجه‌ی تحقیقات خود را در Scientific Reports منتشر کردند.

نویسنده‌ی اصلی مقاله‌ی این پژوهشگران در بیانیه‌ای گفت: «ما معتقدیم این مارپیچ مانند کرکی درون ریزلوله عمل کرده و مانع از بزرگ شدن آن‌ها – که چیزی معمول است – می‌شود و به همین دلیل به اسپرم اجازه می‌دهد همه‌ی انرژی خود را صرف شنا کردن به سمت تخمک کند.»

آیا این همان دلیلی است که موجب می‌شود بعضی از اسپرم‌ها سریع‌تر از دیگران حرکت کنند؟ پاسخ این سؤال را هنوز نمی‌دانیم.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *