زنی که خواهر دوقلوی خودش است

کرونوس – زنی که روی پوستش لکه‌ی منحصربه‌فردی داشت متوجه شد که دوقلوی خودش است.

تیلور مول، خواننده‌ی آمریکایی در قسمت میانی بدنش لکه‌ی نادری داشت. یک طرف نیم‌تنه و پشت او اندکی قرمزتر از باقی بدنش بود و همچنین نشانه‌های دیگری داشت که همگی خبر از چیزی غیرمعمول می‌دادند.

او روی وبلاگش نوشته بود: «همه‌ی چیزهای سمت چپ بدن من کمی از سمت راستم بزرگ‌تر است. یک دندان دوطبقه در دهانم دارم و حساسیت و آلرژی‌های گوناگونی به غذاها، داروها، مکمل‌ها، جواهرات و نیش حشرات دارم.»

او پس از مشاوره با پزشکی که در امور نادر تخصص داشت، متوجه شد که دو سری DNA در بدنش دارد. «فقط این نیست. به من گفته شده من دو سیستم ایمنی و حتی دو گروه خونی در بدنم دارم.»

تیلور مبتلا به tetragametic chimerism است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که دو اسپرم مجزا، دو تخمک را باردار می‌کنند. سپس یکی از جنین‌ها در مراحل اولیه‌ی رشد دیگری را در خود جذب می‌کند. کسانی که به این نوع کایمرا مبتلا باشند، دو نوع گروه خونی دارند و رنگ چشم‌هایشان هم می‌تواند متفاوت باشد.

کایمرا، وضعیتی بسیار نادر است و تنها ۱۰۰ مورد از آن در انسان گزارش شده است. کسانی که چنین وضعیتی داشته باشند، می‌توانند به حالت معمولی به زندگی خود ادامه بدهند، اما در رنگدانه‌های بدن خود تفاوت‌هایی می‌یابند. بسیاری از افرادی که چنین وضعیتی دارند، تنها پس از دادن آزمایش خون متوجه این امر می‌شوند. در سال ۲۰۰۶، مادری که دی‌ان‌ای دوقلوی خودش را نیز در بدنش داشت مجبور شد به دادگاه ثابت کند فرزندانش از آن او هستند، چون آزمایش DNA آن‌ها با آزمایش DNA او همخوان نبود.

بر اساس گزارش Live Science، سلول‌های بدن اکثر کسانی که با کایمرا متولد می‌شوند از یکی از دو نوع دی‌ان‌ای شکل می‌گیرد. اگر جنینی که آنان از آن متولد می‌شوند کروموزوم‌های متفاوت داشته باشد، ممکن است دو نوع آلت تناسلی داشته باشند.

در مورد مول، هر دو نوع کروموزوم او زن بوده است. اما به دلیل ترکیب DNAها، او مشکلات پزشکی زیادی را از سر گذرانده است.

«بدن من به DNA و سلول‌های دوقلویم به چشم جسم خارجی نگاه می‌کند و این باعث می‌شود سیستم ایمنی بدنم از دیگران ضعیف‌تر باشد. به همین دلیل من مشکلات ایمنی و سلامتی زیادی دارم.»

تیلور نخستین بار در سال ۲۰۰۹ متوجه شد که دوقلوی خودش است. اما سال گذشته برای ایجاد آگاهی عمومی در مورد این وضعیت و ارتباط آن با بیماری‌های سیستم ایمنی بدن تصمیم گرفت آن را عمومی کند.

او در آن زمان نوشت: «حس کردم نشان دادن تفاوت آشکار فیزیکی‌ام بسیار اهمیت دارد چون در صنعت نمایش مجبوری بدن کاملی داشته باشی یا شبیه کلیشه‌های مشخصی باشی… امیدوارم با نشان دادن این که کامل نیستم، بتوانم موجب شوم دیگرانی هم که متفاوت هستند صرفاً به خاطر تفاوت‌هایشان یا شخصیت خودشان از دنبال کردن آرزوهایشان ناامید نشوند. خودشان را بی شرط دوست داشته باشند و بدانند هرکس همان‌طور که هست زیباست.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

جهش جدید کرونا، زمان چگونه به عقب بازمی‌گردد و خونی که خون نیست

جهش جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی که با نام سویه‌ی اومیکرون شناخته شده، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *