تخمک انسان برای نخستین بار در آزمایشگاه کشت شد

کرونوس – دانشمندان توانستند برای نخستین بار تخمک انسان را به صورت کامل در آزمایشگاه کشت کنند. این دستاورد نادر توسط دانشمندان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند کسب شد که نتایج تحقیقاتشان را در نشریه‌ی Molecular Human Reproduction منتشر کرده‌اند. دانشمندان قبلاً توانسته بودند تخمک موش را در آزمایشگاه کشت کرده و به موش‌های زنده تبدیل کنند. اما برای دهه‌ها دانشمندان نتوانسته بودند همین اقدام را برای تخمک انسان عملی کنند.

مرحله‌ی نخست کشت تخمک انسان خارج کردن سلول‌های نابالغ تخمک از بافت تخمدان در مراحل اولیه‌ی رشد آن بود. دانشمندان سپس در یک روند چند مرحله‌ای طی چند هفته تخمک نابالغ را پرورش دادند و سطح اکسیژن، هورمون و پروتئین‌های لازم برای رشد را کنترل کردند. در این زمان، تخمک به همان وضعیتی می‌رسد که تخمک‌های معمولی پس از جدا شدن از تخمدان‌ها در آن هستند.

از حیث نظری، این بدین معنی است که تخمک می‌تواند برای باروری و خلق حیات آماده باشد.

زنان تخمک‌های نابالغی دارند که تنها بعد از قاعدگی رشد می‌کنند. اگر دختری در معرض شیمی‌درمانی قرار گیرد، تخمک‌های نابالغ او صدمه دیده و ممکن است برای همیشه نابارور شود. آزمایش اخیر، نخستین قدم در مبارزه با این اتفاق است. این تحقیق همچنین دید ما را نسبت به مکانیزم‌های رشد تخمک انسان بازتر کرده و توضیح می‌دهد که چرا روند بارداری در بعضی مواقع با مشکل مواجه می‌شود.

متخصصین این زمینه، این را اتفاقی «هیجان‌انگیز» و «تأثیرگذار» معرفی کرده‌اند، اما با این حال گفته‌اند که این تحقیقات تازه در آغاز راه قرار دارند چراکه تنها ۹ تا از ۴۸ تخمک آزمایش شده توانستند به بلوغ کامل برسند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

جهش جدید کرونا، زمان چگونه به عقب بازمی‌گردد و خونی که خون نیست

جهش جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی که با نام سویه‌ی اومیکرون شناخته شده، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *