سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) چیست؟

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر، یک اختلال مزمن است که موجب می‌شود روده‌ها به شکل طبیعی کار نکنند. دیگر نام‌های این اختلال، کلن اسپاستیک یا بیماری کارکردی روده است. از علائم این اختلال در روده‌ها، درد ناحیه‌ی شکم است که منجر به اسهال، یبوست یا مخلوط از اسهال و یبوست است. این اختلال گریبان حدود 10% از جمعیت آمریکای شمالی را گرفته است.

نشانه‌های ISB

علامت اصلی IBS، حضور درد شکمی است که منجر به اسهال، یبوست یا هر دو می‌شود. دگرگونی و درد در عادت‌های روده‌ای ممکن است کمرنگ بوده و مخل فعالیت‌های روزمره نباشد ویا ممکن است شدید و محدودکننده‌ی فعالیت‌ها باشد. اسهال‌های متعدد ممکن است منجر به نیاز بیش از حد بیمار به دستشویی داشته باشد.

دلایل IBS

دلیل دقیق IBS هنوز شناخته شده نیست. برخی معتقدند که فعالیت‌های غیرمعمول ماهیچه‌های روده ویا اعصابی که این ماهیچه‌ها را کنترل می‌کنند دلیل بروز این اختلال باشد. این فعالیت‌های غیرنرمال موجب ایجاد الگوهای غیرطبیعی در انقباض ماهیچه‌های روده‌ای شده که خود منجر به ایجاد درد، یبوست یا اسهال می‌شود. همچنین در چنین مواردی ممکن است ترشح مایعات به داخل روده نیز افزایش یابد. موارد غیرطبیعی در ماهیچه‌های روده حتی با میکروسکوپ قابل مشاهده نیست. مطالعه‌ی الگوی جنبندگی روده می‌تواند شواهدی مبنی بر وجود این اختلال به دست دهد.

درباره منظر عقدایی

خانم عقدایی، عکاس، نویسنده و مترجم همکاری خود را با کرونوس از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده است.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *