این خالکوبی شکل‌گیری تومور در بدن را اطلاع می‌دهد

کرونوس – نوعی کاشت پوستی در هنگام شکل‌گیری تومور، نوعی خال یا «تتو»ی رنگی ایجاد کرده و در مورد سرطان هشدار می‌دهد.

مردم عموماً بعد از مبتلا شدن به سرطان به دلیل نشانه‌های ناخوشایند آن متوجهش می‌شوند. اما این کاشت، بسیار زودتر بیمار را مطلع می‌کند.

یکی از محققین به تلگراف گفت: «این روزها مردم بعد از این که علایم ظاهر شدند و برایشان دردسر ایجاد کردند به پزشک مراجعه می‌کنند. اما متأسفانه اغلب دیگر دیر شده است… تشخیص زودهنگام تا حد زیادی احتمال زنده ماندن را بالا می‌برد.»

یک گروه از ETH زوریخ، از سلول‌های پوست انسان که دستخوش تغییر ژنتیکی شده‌اند برای تولید این ایمپلنت استفاده می‌کنند. این ایمپلنت‌ها همراه با زیاد شدن کلسیم بدن که معمولاً نخستین نشانه‌ی وجود سرطان است کار می‌کنند. وقتی این کاشت علایم را مشاهده کرد، ملانین تولید می‌کند؛ رنگ‌دانه‌ای که به صورت طبیعی رنگ پوست را تیره‌تر می‌کند. این موجب شکل‌گیری یک خال تیره – یا آن‌طور که محققین می‌گویند، تتو – روی پوست شخص می‌شود که به او هشدار می‌دهند توموری در بدنش شکل گرفته است. نتایج این تحقیقات در Science Translational Medicine منتشر شده است.

این تکنیک تنها در مورد سرطان‌های سینه، پروستات، ریه و روده مؤثر است چراکه این سرطان‌ها موادی را تولید می‌کنند که موجب شکستن استخوان‌ها شده و لذا سطح کلسیم را بالا می‌برد.

این کاشت‌ها فعلاً تنها بر روی موش‌های آزمایشگاهی که به آن‌ها سلول‌های سرطان سینه و روده تزریق شده بود آزمایش شده‌اند. سلول‌های سرطانی تنها به ۸ موش تزریق شدند که موجب بالا رفتن کلسیم آن‌ها شد و خال‌ها روی بدن همه‌ی آن‌ها ایجاد شد. اما این خال‌ها روی بدن موش‌هایی که به سرطان‌های دیگری که موجب شکسته شدن استخوان‌ها می‌شوند مبتلا بودند، شکل نگرفت. در مدت ۳ هفته‌ای آزمایش، هیچ‌یک از موش‌ها علائم دیگری از سرطان را از خود نشان ندادند.

حائز اهمیت است که این آزمایش فقط بر روی موش‌ها (نه انسان‌ها) انجام شده و همچنین تنها نمونه‌های کوچکی مورد استفاده قرار گرفته است. لذا ما هنوز نمی‌دانیم این روش در مورد انسان‌ها نیز کاربرد دارد یا خیر اما محققین همچنین پوست انسان را به موش‌ها پیوند زدند و این خال‌ها باز مشاهده شد که این خود نشانه‌ی خوبی است.

دیگر این که تنها تومورهای سرطانی میزان کلسیوم بدن را افزایش نمی‌دهند، بلکه برخی مشکلات دیگر از جمله نارسایی کلیه نیز موجب افزایش کلسیوم می‌شود. اما به هر حال، بالا رفتن کلسیم می‌تواند نشانه‌ی مشکلات دیگری نیز باشد و اگر مربوط به یک تومور سرطانی نباشد ممکن است به بیماری دیگری مربوط باشد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.