داوطلبین به انگلی مبتلا می‌شوند که درمان قطعی ندارد

کرونوس – در آزمایشگاهی در هلند، داوطلبین به نوعی انگل مبتلا می‌شوند که ممکن است هیچ درمانی برای آن وجود نداشته باشد.

بنا بر گزارش‌ها، این آزمایش بخشی از تحقیق بر روی شیوه‌های درمانی انگل تولیدکننده‌ی نوعی بیماری با نام «کرم حلزون» می‌باشد. این بیماری توسط ۵ نوع انگل خونی از خانواده‌ی کپلک خونی ایجاد می‌شود که در مناطق فقیرنشین و روستایی بسیار شایع است.

از نشانه‌های این بیماری می‌توان به درد شکم، اسهال، بزرگ شدن کبد، افزایش تنش (مخصوصاً فشار خون) و حضور خون در ادرار اشاره کرد. داوطلبینی که حاضر به انجام این آزمایش روی بدن خود شدند به جنس نر این کرم آلوده شدند تا کرم‌ها قادر به تخم‌گذاری نباشند. اما پزشکان می‌گویند هیچ تضمینی در مورد بهبود یافتن این داوطلبین پس از پایان آزمایش وجود ندارد.

تیم محقق، این آزمایش را در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن انجام خواهند داد تا بتوانند راه‌هایی را برای کشف واکسن این بیماری پیدا کنند.

Schistosomiasis که عموماً با نام تب حلزونی شناخته شده، نوعی بیماری فراموش‌شده است که در کشورهای استوایی بیشتر دیده می‌شود. گفته می‌شود ۷۰۰ میلیون نفر در ۷۰ کشور مختلف (بیشتر در آفریقا، آسیا و همچنین آمریکای جنوبی) در معرض این بیماری قرار دارند.

این انگل از طریق پوست وارد سیستم گردش خون می‌شود. پس از بالغ شدن در خون به جفت‌گیری در بدن میزبان پرداخته و سرانجام راهی کبد می‌شوند. کرم‌های ماده درون کبد به تخم‌گذاری می‌پردازند که در روده و مثانه پخش می‌شوند. وقتی شخص مبتلا به دستشویی می‌رود، این تخم‌ها در آب دستشویی سر از تخم بیرون آورده و تبدیل به نوعی نرم‌تن یا حلزون می‌شوند که به نوبه‌ی خود از طریق آب به انسان‌های دیگر سرایت پیدا می‌کنند.

به دلیل وابستگی این انگل به حلزون‌های موجود در آب، عموماً کودکانی که در معرض آب کثیف هستند و همچنین ماهی‌گیران و کشاورزانی که نزدیک رودخانه‌ها و دریاچه‌ها کار می‌کنند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

درست به همین دلیل که این بیماری کودکان و ماهی‌گیران کشورهای درحال‌توسعه را هدف قرار می‌دهد، مورد بررسی کاملی قرار نگرفته است. امید است این آزمایش نشان دهد که می‌توان داوطلبین را در شرایط آزمایشگاهی با احتساب موارد امنیتی به کرم‌هایی مبتلا کرد که راه را برای تولید واکسن‌های ضدبیماری باز می‌کند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

واکسن آلزایمر، علائم جدید کووید-۱۹ و پردازشگر جدید کوانتومی

از این پس به صورت هفتگی اخبار جدید دنیای علم را برای شما به صورت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *