اگر بیگ بنگ نبود جهان چگونه شکل می‌گرفت

کرونوس – «همه‌چیز از بیگ‌بنگ (انفجار بزرگ) شروع شد.» دست‌کم در سریال «بیگ‌بنگ تئوری» شما را چنین متقاعد می‌کنند که جهان از یک انفجار بزرگ شروع شده است. نظریه‌ی بیگ بنگ یکی از اصلی‌ترین نظریه‌هایی است که منشأ جهان را توضیح می‌دهد و شواهد بی‌شماری در مورد صحت آن وجود دارد.

تابش زمینه کیهانی CMB
تابش زمینه کیهانی – CMB

اول از همه، طبق آخرین تحقیقات این را می‌دانیم که جهان از همه‌سو در حال انبساط است. این را می‌دانیم که جهان از همه‌سو در حال گسترش و انبساط است. یعنی همه‌چیز در جهان از هم دور می‌شوند. دوم این که چیزی اخیراً کشف شده به نام CMB یا تابش زمینه‌ی کیهانی که دانشمندان معتقدند تابشی است که از زمان بیگ‌بنگ ایجاد شده و از همه‌جای جهان به یک شکل دیده می‌شود.

نظریه‌های دیگری مانند «جهان نوسان‌کننده (یا Oscillating Universe Theory)» معتقدند جهان به جلو و عقب تاب می‌خورد؛ اما اکثر فضانوردان نظریه‌ی بیگ‌بنگ را بیشتر قبول دارند.

خولیا سزار سیلوا نروس از دانشگاه کامپیناس در برزیل اما این را قبول ندارد. او در مقاله‌ای که در General Relativity and Gravitation منتشر کرد، از تکینگی‌ای صحبت می‌کند که بیگ‌بنگ را از هیچ به وجود آورد.

او همچنین معتقد است پیش از این روند انبساط فعلی، یک روند انقباض در جهان وجود داشته است.

او برای توضیح این نظریه نوس نگاه دوباره‌ای به سیاه‌چاله‌ها می‌اندازد و یک شگرد ریاضی را که اولین بار فیزیک‌دان آمریکایی جیمز باردین در سال ۱۹۶۸ استفاده کرد، روی معادلات خود اعمال می‌کند. او متوجه شد می‌توان بدون مهفوم تکینگی، سیاه‌چاله داشت و تمام شرایط قانون نسبیت ایشنشتن را هم راعایت کرد. او آن‌ها را «سیاه‌چاله‌های معمولی» نامید. باردین برای این کار دلیل آورد که جرم سیاهچاله باید به عنوان تابعی از مرکز آن تعریف شود و نه تابعی ثابت.

نوس از این ایده استفاده کرد و آن را در نظریه‌ی خودش به کار برد. اولین تکینگی که حتی قبل از بیگ‌بنگ به وجود آمده است!

نظریه جهش بزرگ
نظریه جهش بزرگ

دست‌کم از حیطه‌ی نظری، نظریه‌ی جهش بزرگ دوباره محتمل به نظر می‌رسد. این نظریه به جای آن‌چه بیگ‌بنگ به ما یاد داده بود – یعنی متورم شدن بعد از فاجعه‌ی انفجار نقطه‌ای بسیار چگال – معتقد است جهان به صورت مداوم منبسط و منقبض می‌شود و هر انبساط و انقباض در آن میلیاردها سال ادامه دارد.

البته در این مورد فیزیک اعتبار چندانی به این نظریه نمی‌دهد، مگر این که نوس واقعاً شروع کند به مطالعه‌ی سیاه‌چاله‌ها. او می‌گوید: «[باقی‌مانده‌ی] سیاهچاله‌ها از مرحله‌ی قبلی فشردگی، هنوز می‌توانند جهش کنند.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌ها که صدای ملائکه را می‌شنوند

در ویدیوی دوم از مجموعه‌ی توهمات، به توهمات شنیداری پرداخته‌ایم. این نوع از توهمات نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *