ویدئو: انسان و هوش مصنوعی

این روزها بسیاری از تحقیقات علمی در مقوله‌ی فهم و آگاهی با کارهای تجربی دانشمندانی که در زمینه‌ی دانش اطلاعات و نظریه‌ی سیستم‌ها فعالیت می‌کنند کامل می‌شود. یک بار دیگر پس از دهه‌ها، دانشمندان رشته‌های خاص – از جمله عصب‌شناسی، به موضوعات مختلف دیگری از جمله زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی و ریاضیات علاقه‌مند می‌شوند. در واقع، برای فهم آگاهی، داشتن دانشی کافی از همه‌ی مقولاتی که ممکن است ما را به امر «آگاه شدن» برساند، حالا ضروری به نظر می‌رسد.

اما باز به نظر می‌رسد دانشمندان تمام تلاش خود را برای فهم ریشه‌های عصب‌شناسی کرده‌اند و انگار به جایی رسیده‌اند که فکر می‌کنند حالا ممکن است بخواهند آن‌ها را به وادی عمل برسانند. در واقع بسیاری از دانشمندان به صورت روزانه در حال «عملی کردن» یکی از نظریه‌ها یا حتی فرضیه‌های خود هستند. نظریه‌هایی که نه تنها به هیچ طریق به تأیید جامعه‌ی علمی نرسیده، که اجرا کردن آن‌ها و نتیجه‌ی برخی از آن‌ها ممکن است منجر به تغییر شرایط زندگی میلیاردها انسان شده و به صورت بالقوه خطراتی را متوجه کل جامعه‌ی انسانی نماید.

ویدیوی کوتاه ما را با موضوع انسان و هوش مصنوعی می‌توانید روی یوتیوب یا آپارات ببینید.

اما هوش مصنوعی، مدت زیادی است که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته. هوش مصنوعی، مسأله‌ی ربات‌های هوشمند، و این که آیا ما باید نگران چنین رخدادی باشیم یا نه را به موضوع داغ رسانه‌های علمی و ژورنالیستی کشانده است.

Ex Machina 2014

با این که خود موضوع «هوش مصنوعی» بیش از واقعی بودن، تبدیل به موضوع رسانه‌ای (جریان اصلی گرفته تا رسانه‌های مستقل) شده است، نمی‌توان اهمیت آن را دست کم گرفت.

عده‌ای از دانشمندان از جمله نیک بوستروم و سم هریس معتقد هستند که باید در مورد تولید و مدیریت هوش مصنوعی ذکاوت بیشتری به خرج داد. حال این که در بحث میان الان ماسک و مارک زوکربرگ، الآن ماسک مخالف حضور همه‌جانبه‌ی هوش مصنوعی در همه‌ی جوامع بشری است و برای کنترل روی آن اصرار زیادی می‌کند حال این که مارک زوکربرگ معتقد است هوش مصنوعی باید با قدرت بیشتری به سمت پیشرفته‌تر شدن پیش رود.

در این ویدیو، اشاراتی به فیلم‌ها/سریال‌های Her، Ex Machina، Jasnon and the Argonauts، Humans و سریال جدید Westworld شده است. همه‌ی این فیلم‌ها به موضوع هوش مصنوعی می‌پردازند.

هوش مصنوعی در قالب جمعی از متخصصین این حوزه به همراه اختراعاتشان گام بسیار بزرگی در حرکت به سوی وادی مدرنیسم خواهد بود. این موضوع، یک موضوع بشری است و در صورت احساس خطر از جانب حکومت‌های ذی‌نفع و حکومت‌های تمامیت‌گرا – از جمله ایالات متحده – انسان‌ها باید بتوانند به صورت خودجوش اعتراضات رادیکالی را به وجود آورند که بتوانند در مورد تصمیمات غیرقابل پیش‌بینی دولت‌ها در مورد هوش مصنوعی، اقدام مشترک انجام دهند. اما از سرجمع پیشبینی‌های دانشمندان چنین تصور می‌شود که احتمالاً زندگی ما در آینده‌ی نه‌چندان دور شباهت‌های زیادی به فیلم‌های هالیوودی در ژانر Mystery یا علمی-تخیلی پیدا خواهد کرد. همان فیلم‌هایی که در آن‌ها اقلیتی سوار هلیکوپترهای ضدجاذبه می‌شوند و مردم معمولی در گل‌و‌لای زندگی می‌کنند. آیا با پیشرفت افسارگسیخته‌ی فرهنگ سرمایه‌داری نمی‌توانیم انتظار چنین چیزی را داشته باشیم؟

متن اصلی مقاله‌ای که این ویدئو به اقتباس از آن ساخته شده، به زبان انگلیسی و توسط آرش صباغ در این‌جا موجود است.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

یک دیدگاه

  1. هیوا اشرف نژاد

    سلام بیژن جان
    آقا تبریک برای سایت خوبت. این سایت رو هم ببین شاید برای ویدئوهاتون کمک کنه بهتون.
    https://wistia.com/
    موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *