©Antonio Busiello
شهر گمشده‌ی رومی ©Antonio Busiello

عکس‌های استثنایی از شهر باستانی

کرونوس – شهر بایا (Baiae) زمانی سرشار از فرهنگ متعالی رومی، شراب‌خواری و تجملات بی‌اندازه بود. اما پس از ۱۷۰۰ سال از گذران دوران طلایی، این شهر به دلیل اتفاقات طبیعی به زیر آب رفته است. با این حال هنوز زیبایی‌های این شهر حفظ شده است.

این عکس‌های هیجان‌انگیز از این شهر که توسط Antonio Busiello گرفته شده است، از جمله شواهد نادری است که از این شهر وجود دارد.

در اواخر امپراطوری روم، بایا تبدیل به مرکز خوش‌گذرانی عده‌ای صاحب‌مسلک و تاجر در سواحل مدیترانه شده بود.

این شهر زیبا با سنگ‌فرش مزین شده و موزاییک در معماری آن به کار رفته است. آب گرم‌های طبیعی و حتی ویلاهای جولیوس سزار و امپراطور نرون در آن وجود دارند. همچنین این شهر، میزبان معابد بی‌شماری از جمله معبد ونوس، مرکوری و دایانا می‌باشد. این معابد اکنون سال‌هاست زیر دریا هستند و ماهی‌ها تنها مراجعین آن‌ها هستند.

بر اساس اطلاعات یک شاهد، دانشمندان اکنون می‌دانند که ویلاهای بایا از بهترین سنگ‌های ایتالیا، ترکیه و یونان خفاری شده‌اند. در سال ۲۰۱۴ در جنوب ناپل سیل شدیدی جاری شد که موجب از بین رفتن تعداد زیادی از دیوارهای این شهر شد.

دانشمندان همچنین به تازگی در نزدیکی آب‌های شمال تونس، تمدن رومی دیگری را در زیر آب پیدا کرده‌اند. آن‌ها طی غواصی‌هایی که انجام دادند، مجسمه‌های بزرگ رومی، ویرانه‌ی ساختمان‌ها، و حدود صدها بشکه گارون – که نوعی سس ماهی است و به عنوان کچاپ رومی‌ها معروف است پیدا کرده‌اند. این شهر نیز مانند بایا به دلیل رانش زمین و بالا آمدن آب به زیر آب فرو رفت.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

یک دیدگاه

  1. عالی
    ولی کم کار هستید
    منتظر مطالب بیشتری هستم
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *