اسیدی شدن آب دریاها در ۱۴ میلیون سال پیش بی‌سابقه است

کرونوس – دانشمندان می‌گویند اگر وضعیت اسیدی شدن آب دریا به همین شکل ادامه پیدا کند به سطوحی می‌رسیم که قبلاً دیده نشده است.

این گروه از دانشگاه کاردیف در ولز که نتایج تحقیقات خود را در Earth and Planetary Science Letters منتشر کرده‌اند سطح اسیدیته بودن اقیانوس‌ها و CO2 در جو را طی ۲۲ میلیون سال گذشته مورد بررسی قرار داده‌اند. و آنان می‌گویند ما داریم به سطوحی می‌رسیم که تاکنون هرگز در تاریخ دیده نشده بود.

دکتر سیندریا ساسدیان در بیانیه‌ای گفت: «ثبت ژئولوژیکی اقیانوس طی خط سیری کسب‌وکار همیشگی ما نشان می‌دهد حیات دریایی چنین پدیده‌هایی را در ۱۴ میلیون سال پیش تجربه نکرده است.»

اسیدی شدن دریا به دلیل دی‌اکسید کربنی است که از هوا جذب آب می‌شود و pH آب را کاهش می‌دهد. حدود یک سوم CO2 که از سوخت‌های فسیلی منتشر می‌شوند، در آب دریا حل شده و از زمان انقلاب صنعتی حدود ۵۲۵ میلیارد تن از آن جذب آب دریاها شده است. یعنی ۲۲ میلیون تن در روز.

محققین توانستند با بررسی لاک فسیل‌شده‌ی سخت‌پوستان کوچک دریایی توانستند میزان اسیدیتی آب دریا را در گذشته به دست آورند. آنان متوجه شدند میزان اسیدیتی آب دریا هم‌اکنون ۸/۱ درصد است حال این که اگر این وضع به همین شکل ادامه یابد، اسیدیتی آب دریا از ۴۰۰ به ۹۳۰ میلیون جزء در میلیون می‌رسد که به معنی افزایش ۲۵ درصدی اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها است.

این سطح از اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها آخرین بار در عصر Middle Miocene Climatic Optimum در ۱۴ میلیون سال پیش مشاهده شده بود که دمای هوا در آن زمان به دلایل طبیعی ۳ درجه گرمتر از حال حاضر بود. به دلیل انتشار بیش از حد کربن دی‌اکسید، این گرمایش سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

پروفسور کری لیر در بیانیه می‌گوید: «سطح pH دریاها بسیار پایین‌تر از ۲ میلیون سال گذشته بوده است. این که این اتفاق چه عواقبی برای حیات زیردریایی و اکوسیستم اقیانوسی دارد نیازمند تحقیقات بیشتر و همچنین بررسی بهتر فسیل‌هایی است که باید دوباره و چندباره مورد مطالعه قرار گیرند.»

و این خودش کلی مشکل ایجاد می‌کند. اسیدی شدن اقیانوس‌ها مستقیماً بر آب‌سنگ‌های مرجانی مؤثر بوده و سرعت رشد آن‌ها را کاهش می‌دهد و در بدترین حالت آن‌ها را از بین می‌برد. سال گذشته تحقیقی که ۸ سال به طول انجامید نشان داد که کل حیات دریایی تحت تأثیر اسیدی شدن آب دریاها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از تعدادشان کاهیده و در مواردی کاملاً از بین می‌روند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *