انسان‌ها تأثیری روی تغییرات فصل‌ها دارند که قبلاً نمی‌دانستیم

کرونوس – مقاله‌ای که بر روی نشریه‌ی Science منتشر شده ادعا می‌کند انسان‌ها بر روی جو زمین تغییرات مستقیمی ایجاد کرده‌اند که مشابه آن قبلاً دیده نشده بود.

پژوهشگران کتابخانه‌ی ملی لارنس لیورمول در کالیفرنیا به این نتیجه رسیدند که آثار انسان را می‌توان در فصل‌های طبیعت مشاهده کنی. به طور مشخص، دمای هوا تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته است.

دانشمندان با مطالعه‌ی تروپوسفر که ۱۶ کیلومتر بالای مدار زمین و ۱۰ کیلومتر بالای قطب‌های زمین قرار دارد متوجه شدند که دمای متوسط آن از ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۶ سالانه ۰/۷ درصد افزایش داشته است. و ظاهراً دلیل این موضوع انسان‌ها هستند.

بنجامین سانتر، مسئول این تحقیقات در بیانیه‌ای گفت: «بر اساس نتایجی که ما گرفتیم، مطالعات تکمیلی نشان می‌دهند تغییرات در چرخه‌ی فصل‌ها شواهدی تازه و مستند از تأثیر غیرقابل‌کتمان انسان‌ها بر روی تغییرات اقلیمی به دست می‌دهد.»

این گروه که گاردین آن را «بهترین از میان بهترین دانشمندان حوزه‌ی تغییرات اقلیمی» خطاب می‌کند از دمایی که ماهواره‌ها به زمین مخابره می‌کنند برای تحقیقاتشان استفاده کردند. آنان سپس با استفاده از مدل‌سازی کامپیوتری شرایط اقلیمی بر مبنای انتشار اثر گلخانه‌ای توسط انسان‌ها، یافته‌هایشان را با مدلی که در آن انسان تأثیری در این شرایط نداشت مقایسه کردند.

نتایج نشان داد حضور انسان در ایجاد گرمایش جهانی در تروپوسفر نقش داشته است که متفاوت از متغیرهای گرمایش طبیعی می‌باشد. یکی از عواقب این تغییرات، «ضربان قلب» فصول نامیده می‌شود که به معنی گذار از فصل سرد به فصل گرم است. این در نیمکره‌ی شمالی بسیار مشهود و قوی است.

یکی از تغییرات مشاهده شده مربوط به نیمه‌نصف‌النهارهای نیمکره‌ی شمالی است. هوا در تابستان، بسیار سریع‌تر از زمستان گرم می‌شود. محققین می‌گویند این به دلیل تعداد زیادی از زمین‌هایی است که در نیمکره‌ی شمالی خشک می‌مانند. چنین تأثیری در نیمکره‌ی جنوبی مشاهده نمی‌شود چراکه در این نیمکره منابع آبی بیشتر است.

در قطب‌ها، قضیه ناراحت‌کننده‌تر است. به نظر می‌رسد فصل‌ها در این مناطق به طور کلی در حال ناپدید شدن هستند. با آب شدن یخ‌ها، سطح آب بالا می‌آید و تغییرات دمایی میان فصل‌ها در آن‌ها در حال ناپدید شدن است.

این مقاله در حالی به انتشار می‌رسد که کشورهایی همچون ژاپن، انگلستان و بسیاری از کشورهای خاورمیانه با موج‌های گرمایی شدیدی روبه‌رو هستند. تأثیر انسانیت بر شرایط اقلیمی به انحای مختلف اثبات شده است، ولی حالا به نظر می‌رسد این موضوع روی اتمسفر نیز نغییراتی ایجاد می‌کند که قبلاً دیده نشده بود.

سانتر به بلومبرگ گفت: «تل‌انبار شدن این شواهد موجب نگرانی من می‌شود. این از آن چیزهاست که آدم دوست دارد هیچ‌وقت کشف نمی‌شد.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *