قدیمی ترین قارچ

قارچ یک میلیارد ساله، تاریخ زمین را از نو نوشت

کرونوس – قارچ‌ها را تنها روی پیتزا نمی‌توان یافت. با این که این پادشاه بی‌نظیر موجودات زنده همان عشق یا احترامی که به دیگر حیوانات یا گیاهان روا می‌شود را تجربه نمی‌کند اما نقشی بسیار مهمی در داستان حیات روی کره‌ی زمین ایفا می‌کنند.

به همین دلیل است که دانشمندان کشف قدیمی‌ترین فسیل‌های قارچ در جهان را با شور و حرارت زیادی اعلام کردند. تاریخ این فسیل‌های منحصربه‌فرد به 900 تا 1 میلیارد سال پیش برمی‌گردد و بدین‌ترتیب تاریخ قدیمی‌ترین فسیل قارچ کشف شده را تقریباً نیم میلیارد سال به عقب می‌برند.

به نظر می رسد این کشف همچنین می‌تواند قارچ‌ها را به عنوان نامزدی برای یکی از نخستین حیات‌های چندسلولی در زمین معرفی کند.

کورنتین لورون از دانشگاه لیژ در بلژیک می‌گوید: «قارچ ها یکی از گونه‌های متنوع یوکاریوت‌ها هستند و تعداد فسیل‌های باستانی آن‌ها بسیار کم است.»

بنا بر گزارشی که در مجله‌ی طبیعت منتشر شده، میکروفسیل‌های Ourasphaira giraldae در سواحل قطب شمال واقع در مناطق شمال غربی کانادا یافت شده‌اند. لورون و تیمش توانستند با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی ساختارهای کوچک – غشای سلولی دوجداره، فیبرهای شاخه‌ای شکل و کره‌های هاگ‌مانند را نشان دهند – که می‌توانستند ثابت کنند این فسیل‌ها متعلق به قارچ هستند. غشای سلولی نیز درست مانند قارچ‌های مدرن حاوی لاک بود. شایان ذکر است که تاکنون فسیل‌هایی قدیمی‌تر از این نیز یافت شده‌اند که برخی دانشمندان گمان می‌کنند متعلق به قارچ‌ها باشند؛ اما چنین چیزی هنوز تأیید نشده است.

اگر چه ممکن است که این قارچ‌ها در آب زیست می‌کرده و سپس به خشکی آمده باشند اما تیم تحقیقاتی معتقد است که محل زندگی این قارچ‌ها خشکی بوده است.

لورن اضافه کرد: «ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آیا O. giraldae روی خشکی زیست می‌کرده یا نه، اما سنگ‌هایی که در آن‌ها محفوظ بوده، جزو سنگ‌های پای رود است. شاید این موجودات که نیاز به منابع غنی غذا دارند، در کناره‌ی رودخانه‌ها زندگی می‌کرده‌اند. جایی که انواع مواد غذایی در آن یافت می‌شود.»

قارچ ها معماران حیاتی اکوسیستم مدرن بودند. آن‌ها بزرگترین تجزیه‌کنندگان مواد آلی بوده و نقش مهمی در چرخه‌ی کربن و آزاد کردن مواد مغذی از مواد آلی دارند. آن‌ها با کمک گیاهان نخستین، آن‌ها به پوشاندن سطح زمین به لایه‌های خاک کمک کردند. خاکی که برای زندگی پیچیده مناسب است.

پیش از این تصور می شد که گیاهان و قارچ‌های اولیه همزمان زیست می‌کرده‌اند و حدود 420 میلیون سال قبل با همکاری صمیمانه‌ی هم کمک کردند تا زمین به شکلی که ما در آن زندگی می‌کنیم تبدیل شود. با این کشف جدید، به نظر می‌رسد قارچ‌ها بیش از 450 میلیون سال پیش از این که گیاهان مستعمره‌ی زمین شوند، وجود داشته‌اند.

یافته‌های جدید همچنین اشاره می‌کنند که حیات حیوانی ممکن است خیلی زودتر از برآوردهای فعلی ما شکل گرفته باشد.

لورن ادامه داد: «این‌ها یافته‌های جالبی هستند چراکه قارچ‌ها در درخت زندگی نزدیک‌ترین نسبت به حیوانات را دارند. این بدان معنی است که اگر قارچ‌ها در حدود 900 تا 1000 میلیون سال پیش وجود داشته‌اند، پس حیوانات نیز باید در حدود همان زمان وجود داشته باشند.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

میدان کوانتومی چگونه کشف شد؟

طی بیست سال نخست قرن بیستم برخی نوابغ ریاضی توانستند دو کلید برای رمزگشایی جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *