بر اساس مطالعه‌ی جدید، برداشت ما از واقعیت بر اساس انتظارات ما شکل می‌گیرد

کرونوس – دنیای اطراف شما دقیقاً آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست. برداشت شما از واقعیت ممکن است به سادگی توسط کلک، پیش‌قضاوت، فرض‌ها و انتظارات مخدوش شود. یک مقاله‌ی جدید به این می‌پردازد که دریافت ما از چیزی که می‌بینیم چطور به واسطه‌ی پیش‌انگاره‌های ما از آن‌چه قرار است ببینیم تغییر می‌کند. پژوهشگران با استفاده از آزمون‌هایی کشف کردند که مردم رفتارهای دیگران را بر اساس آن‌چه گمان می‌کنند می‌بینند، نه بر اساس آن‌چه واقعاً دیده می‌شود.

محققین می‌گویند انسان‌ها – همچون بدویان – رفتار دیگران را هدفمند و برنامه‌ریزی شده می‌دانند. همچنین گمان می‌کنیم که این رفتار کاراترین و منطقی‌ترین رفتار ممکن باشد. در کل ما فکر می‌کنیم بیشتر رفتارها به دلایل منطقی و معمولاً به ساده‌ترین روش ممکن روی می‌دهند. با این حال این اتفاقی نیست که همیشه در جهان خارج روی می‌دهد.

متیو هادسن، نویسنده‌ی این مطالعه در بیانیه‌ای گفت: «بدویان گمان می‌کنند همه‌چیز معطوف به هدف اتفاق می‌افتد و فکر می‌کنند دیگران از کاربردی‌ترین راه‌ها برای رسیدن به مقصودشان استفاده می‌کنند. این در میان روان‌شناسان امری پذیرفته شده است. با این حال در مورد سازوکار آن چیز زیادی نمی‌دانیم.»

روانشناسان برای بررسی این موضوع از ۸۵ نفر خواستند ویدیویی را تماشا کنند که در آن فردی سر میز تلاش می‌کند توپی را به چنگ آورد. در بعضی از صحنه‌ها، مانعی میان دست فرد و توپ قرار دارد. بعد از این که کلیپ ویدیویی نشان داده شد، از شرکت‌کنندگان خواسته شد مسیری را که فکر می‌کردند دست برای گرفتن توپ باید طی کند روی صفحه بکشند.

یافته‌ها نشان می‌دهد استنباط مردم از اتفاقی که روی داده بر اساس آن‌چه انتظار روی دادن آن را داشتند شکل می‌گیرد (در این‌جا بیشینه شدن کارایی حرکت) و نه بر اساس اتفاقی که واقعاً روی داده. محققین معتقدند این موضوع دلیلی بر این است که انتظارات و فرض‌های ما بر روی چیزی که ما می‌بینیم تأثیر می‌گذارند.

پیامد این موضوع فقط در آزمون‌های مبهم نیست، بلکه در ارتباط ما با جهان اطراف و حتی روابط اجتماعی‌مان نیز خود را بروز می‌دهد.

هادسن توضیح می‌دهد: «این نشان می‌دهد وقتی مردم رفتار دیگران را می‌بینند، در مورد آن پیشبینی می‌کنند. از مدت‌ها پیش می‌دانستیم که مردم دائماً چنین پیشبینی‌هایی انجام می‌دهند و از طریق آن‌ها تلاش می‌کنند بفهمند آیا دیگران هم مسائل را به شکل خودشان می‌بینند یا خیر.» او می‌افزاید: «در نهایت، نتایج نشان می‌دهد که مردم رفتار دیگران را با توجه به انتظارات خودشان می‌بینند.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *