دعوت از دراگ‌بازها برای شرکت در تحقیقات روانشناختی

کرونوس – مواد روانگردان تاریخچه‌ی بلندی دارند. LSD، ماشروم سیلوسایبین و DMT بخش جدایی‌ناپذیر زندگی برخی از مردم در دهه‌ی ۶۰ میلادی بود. هیپیِ اعظم، تیموتی لیِری ادعا می‌کرد مواد روان‌گردان ابزار قدرتمندی هستند در راستای تغییر ذهن. اما به هر حال فرهنگ غالب توانست هیپی‌ها را از راه به در کند و مطالعه روی مواد روانگردان تا سال‌ها متوقف شد. اما این موضوع دیگر تغییر کرده است!

بسیاری از دانشمندان و از جمله محققین دانشگاه جان هاپکینز حالا علاقه دارند با کسانی که تحت تأثیر این مواد تجربه‌های عمیق داشته‌اند صحبت کند. او در حال کار بر روی پروژه‌ای است که به «تأثیر مثبت کلینیکی و روانی در تجربه‌های سایکودلیک» شناخته می‌شود. این گروه قبلاً از عده‌ای خواسته بودند تجربه‌هایشان را در مورد «موجوداتی با ابعاد بالاتر» تحت تأثیر «دی ام تی» با آنان به اشتراک بگذارند.

این، بخشی از تحقیقِ گروهیِ آن‌هاست که به پدیده‌ای به نام «تغییر کوانتوم» معروف است. آلن دیویس، نویسنده‌ی مقاله‌ی این گروه می‌گوید: «تغییر کوانتومی به ما می‌گوید چطور یک بینش یا الهام روانی یا هر تجربه‌ی اسرارآمیز دیگر می‌تواند تغییرات بزرگی در حالات، رفتار و افکار ما انسان‌ها ایجاد کند.» اگر الهام با یک تجربه‌ی اسرارآمیز ترکیب شود، آن‌گاه میزان تغییرات عمیق ما حتی بیشتر نیز می‌شود. مدل «تغییر کوانتوم» مدلی بسیار مهم و استثنایی بوده و روی ساختار «درمان با استفاده از روان‌گردان‌ها» تأثیرات شگرفی خواهد داشت. مطالعه‌ی این موضوعات به ما اجازه می‌دهد سرانجام بتوانیم بفهمیم چرا تحت تأثیر این مواد رفتار و احساس ما «مثبت» شده و تغییر شناختی در ما شکل می‌گیرد.

در واقع مطالعه بر روی مواد روان‌گردان چند سالی است که آغاز شده. محققین در دانشگاه کالیفرنیا اخیراً از تحقیقات بر روی MDMA (ماده‌ی اصلی در اکستازی) و تأثیر آن بر روی بهبودی ضایعه‌های PTSD (اختلال استرسی پس از ضایعه‌ی روانی) به چنان نتایج خوبی رسیده‌اند که از دولت درخواست کرده‌اند این دارو هر چه زودتر از لیست داروهای غیرمجاز حذف شود.

نحوه‌ی تلقی و قضاوت آمریکایی‌ها نسبت به مواد موسوم به روانگردان مدتی است به سمت تغییر میل می‌کند. اگر شما هم تحت تأثیر موادی همچون اسید، مجیک ماشروم، اکستازی، دی‌ام‌تی یا هر ماده‌ی دیگری چیز بزرگی را تجربه کرده‌اید، می‌توانید با رفتن به این صفحه و پاسخ به پرسش‌نامه‌ی آنان (به صورت ناشناس) به تحقیقات این گروه در دانشگاه جان هاپکینز کمک کنید.

کرونوس: مجبوریم در مورد مسئولیت این که از اطلاعات شما ممکن است به چه نحو استفاده شود به شما هشدار می‌دهیم. جان هاپکینز هم یک مؤسسه‌ی علمی است و می‌تواند با سیستم‌های داده‌محور و اطلاعاتی دیگر قراردادهای رسمی و غیررسمی داشته باشد. همچنین اگر نمی‌توانید مطالب را کامل بخوانید و به پرسش‌ها پاسخ دهید، نباید در نظرسنجی شرکت کنید.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

جنسیت بیولوژیکی از دیدگاه علم

علم، معتبرترین و قوی‌ترین ابزار ما برای فهم جهان است. با این همه علم کامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *