شکلی جدید کشف شده که حاوی اسراری در مورد حیات است

کرونوس – ک مثل کُره، م مثل مکعب و ر مثل… «رومبیکوسیدودکاهدرونِ کاهیده»! پژوهشگران یک شکل جدید کشف کرده‌اند که به احتمال زیاد حاوی اسراری در مورد خود حیات است.

این جسم که به خاطر شباهتش به پوست سوسک اسکوتویید خوانده می‌شود در مقاله‌ی جدیدی که در Nature Communications منتشر شده معرفی شده است. نویسندگان این مقاله دانشمندانی هستند که روی سلول‌های روپوشه‌ای بدن تحقیق می‌کنند؛ قسمت اصلی رشد جنینی که موجب شکل‌گیری اعضای بدن، رگ‌های خونی و پوست ما می‌شود.

جالب این‌جاست که تا پیش از این و با توجه به این که این سلول‌ها نقش بسیار مهمی در بیولوژی ما ایفا می‌کنند، کسی نمی‌دانست آن‌ها چه شکلی دارند. عده‌ای حدس می‌زدند این اجسام شکل منشور یا هرمِ ناقص بوده و یک طرفشان از جاهای دیگر بزرگ‌تر است تا این موضوع اجازه دهد اعضای بدن بتوانند خم شده و انعطاف داشته باشند. اما مقاله‌ی جدید نشان می‌دهد جریان جالب‌تر از این‌هاست.

نویسنده‌ی مقاله، لوئیسو اسکودرو در بیانیه‌ای گفت: «وقتی بافت‌های بدن خم می‌شوند، مصرف انرژی‌شان کمتر است تا استحکام بیشتری داشته باشند. به همین دلیل، طبق اطلاعات بیوفیزیکی ما، این اجسام شکل اسکوتوئید به خود می‌گیرند.» محققین می‌گویند اسکوتوییدها – که آن‌ها را هرم‌های پیچ‌خورده نیز نامیده‌اند – ساختاری باثبات‌تر به سلول‌ها می‌دهد.

اسکوتویید، بخشی مهم در بیولوژی است. مشاهده‌ی سلول‌های بدن ماهی‌های راه‌راه و پشه‌ی میوه موجب شده بود شکل اسکوتوئیدی آن‌ها اثبات شود. دانشمندان گمان می‌کنند این موضوع در انسان نیز صدق می‌کند.

این کشف که هم به فیزیک، هم ریاضی و هم بیولوژی ارتباط پیدا می‌کند برای همه‌ی علاقمندان دانش جالب است اما نویسندگان این تحقیق امید دارند نتایج تحقیقاتشان مشخصاً در تحقیقات بیودارویی و جهت فهم نحوه‌ی رشد اندام‌ها به کار رود. در بیانیه آمده است: «ما در میان‌مدت می‌توانیم از این اکتشاف جهت ساخت بافت‌های مصنوعی در آزمایشگاه استفاده کنیم.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌ها که صدای ملائکه را می‌شنوند

در ویدیوی دوم از مجموعه‌ی توهمات، به توهمات شنیداری پرداخته‌ایم. این نوع از توهمات نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *