روش جدید عکس‌برداری تمام‌رنگی و سه‌بعدی اشعه X پزشکی را دگرگون خواهد کرد

کرونوس – اگر تا حالا استخوانتان شکسته باشد حتماً یکی از آن عکس‌های سیاه و سفید اشعه X را دیده‌اید که پزشکان ده‌ها سال برای تشخیص شکستگی‌های داخل بدن از آن استفاده می‌کردند. اما این تکنیک و حتی تکنیک‌های جدیدتری همچون اسکن‌های CT و MRI اطلاعات خیلی کمی از وضعیت بافت‌ها و ساختارهای زیر پوست به ما می‌دهند.

سیستم جدید عکس‌برداری که به تازگی توسط CERN ابداع شده، همه‌چیز را عوض خواهد کرد.

اسکنر Medipix3 می‌تواند عکس‌های سه‌بعدی، رنگی و با کیفیت بالا از ساختارهای حیاتی ارائه دهد. مدیپیکس۳ که در اصل جهت ردگیری ذرات زیراتمی در شتاب‌دهنده‌ی بزرگ هدرونی (LHC) ساخته شده بود، تشعشع الکترومغناطیسی را با بسامد اشعه‌ی اکس به اجسام تابانیده و سپس هر ذره یا فوتونی را که سر راهش باشد تک‌تک مشخص می‌کند. چیزی شبیه به یک دوربین عکاسی بسیار پیشرفته.

این دستگاه سپس با استفاده از الگوریتم‌هایی پیشرفته به تحلیل اطلاعات طیف‌نمایی پرداخته و آن‌ها را به عکس تبدیل می‌کند. حساسیت و دقت بالای این دستگاه به آن این امکان را می‌دهد که تصویرسازی تازه‌ای از همه‌ی مواد داخل بدن انسان از جمله چربی، مایعات و مواد معدنی متفاوت ارائه دهد. و همان‌طور که در عکس زیر نشان داده شده، دستگاه حتی قادر است فلزات را به سادگی تشخیص دهد.

سازدندگان این دستگاه، فیل و آنتونی باتلر پدر و پسری بودند که حدود یک دهه به تحقیقات روی این سیستم و بازسازی آن پرداخته‌اند. تاکنون گروه‌های تحقیقاتی بسیاری با موفقیت از نسخه‌ی ساده‌ی این دستگاه جهت مقاصد پزشکی استفاده کرده‌اند.

آنتونی باتلر در بیانیه‌ای می‌گوید: «در همه‌ی تحقیقاتی که انجام شده، نتایج اولیه بیان‌گر این است که وقتی مراکز درمانی مجهز به عکس‌های طیف‌بندی شده باشند، تشخیص و شخصی‌سازی درمان دقیق‌تر صورت می‌گیرد.»

با این که تا همه‌گیر شدن این اسکنر هنوز چند سالی راه باقی است، سازندگان آن قرار است آن را جهت کاربردهایی ورای عکس‌برداری ساده از شکستگی همچون تصویرسازی از چربی درون رگ‌های خونی، بررسی جذب داروهای نانوذره، بررسی شبکه‌ی کلسیومی استخوان‌ها در افراد مبتلا به پوکی استخوان و بررسی میزان قبول ایمپلنت توسط بافت‌های بدن استفاده کنند.

درباره هیأت تحریریه

هیأت تحریریه
این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

اگر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید باید واکسن بزنید؟

کرونوس – اگر تاکنون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، ممکن است بپرسید آیا لازم است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حمایت مالی از گروه کرونوس