گروهی میمون در پاناما وارد عصر حجر شده‌اند

کرونوس – پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند گروهی از شنل‌پوشیان (تیره‌ای از میمون‌ها) در پاناما وارد عصر سنگ شده‌اند. این میمون‌ها آغاز به استفاده از ابزار سنگی برای شکستن میوه‌های مغزدار و لاک سخت‌پوستان کرده‌اند. این چهارمین گروه از نخستیان پس از ما هستند که به این کار مبادرت می‌کنند.

بر اساس گزارشی که در New Scientist منتشر شده، این گروه ساکن جزیره‌ی ایکارون در نزدیکی ساحل پاناما و بخشی از پارک ملی کویبا هستند. این پارک ملی از سه جزیره تشکیل شده که میمون‌های شنل‌پوش در هر سه آن‌ها زندگی می‌کنند. اما تنها میمون‌های جزیره‌ی ایکارون و از میان آن‌ها تنها جنس نر ساکن بخشی از جزیره شروع به استفاده از ابزارهای سنگی کرده‌اند. مقاله‌ای که بر روی BioArXiv منتشر شده به این اکتشاف می‌پردازد.

برندن برت، نویسنده‌ی اصلی مقاله از مؤسسه‌ی پرنده‌شناسی ماکس پلانک به نیو ساینتیست گفت: «این برای ما جالب بود که چنین رفتاری از نظر جغرافیایی محدود به یک منطقه بود.»

اولین گزارش این رفتار به سال ۲۰۰۴  برمی‌گردد. در آن سال آلیسیا ایبانز، دیگر نویسنده‌ی این مقاله متوجه چنین رفتاری در میمون‌ها شده بود. محققین در ماه مارس ۲۰۱۷ به آن منطقه برگشتند و مخفیانه در سه جزیره دوربین‌هایی را کاشتند تا انجام این عمل را در میمون‌ها ببینند. (فیلم در بالای صفحه بدون فیلترشکن قابل مشاهده است.)

طبق مشاهدات این گروه، میمون‌ها پوست آناناس، خرچنگ و حلزون را می‌شکستند. البته هنوز مشخص نیست چرا این رفتار در گروه‌های دیگر در این جزیره دیده نمی‌شود. بر اساس مشاهدات، میمون‌ها در گروه‌های مختلف به رفت‌وآمد مشغولند؛ لذا این که چرا این رفتار بین همه‌ی میمون‌های این جزیره مرسوم نشده همچنان پرسش‌برانگیز است.

پژوهشگران گمان می‌کنند ورود به عصر حجر ممکن است چیزی جز یک اتفاق نباشد و یک خط سیر تاریخی برای همه‌ی نخستیان نیست. برای مثال ممکن است یکی از اعضای باهوش گروه میمون‌ها اولین بار این کار را انجام داده و بقیه از او تقلید کرده باشند. با توجه به این که منابع غذایی محدود است، این کار می‌تواند شانس بقای آن‌ها را بالا ببرد.

پژوهشگران امیدوارند مشاهدات و تحقیقات آتی بر روی میمون‌ها بتواند گره از این راز بگشاید.

شنل‌پوشیانِ سفیدچهره دومین گونه از قاره‌ی آمریکا است که به عصر سنگ وارد می‌شوند. گروهی دیگر از شنل‌پوشیان ساکن آمریکای جنوبی حدود ۷۰۰ سال است که از ابزارهای سنگی استفاده می‌کنند. دو گونه‌ی دیگر، ماکاک‌های تایلندی و شامپانزه‌هایی ساکن آفریقای غربی هستند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *