بدون غذا سیر شوید!

محققان قرصی تولید کرده‌اند که به عنوان یک ماده‌ی غذایی عمل می‌کند، کالری کمتری دارد، چربی‌ها را می‌سوزاند و درمانی موثر برای مبارزه با چاقی است؛ این در حالی است که شخص احساس سیری می‌کند تا حدی که انگار یک غذای دلچسب و لذیذ خورده است.

این محصول تولید شده به نام Fexaramine «فکسارامین» یک ماده‌ی مصنوعی است که به مدت 5 هفته به موش‌ها داده شد. دانشمندان آمریکایی با همکاری زیست‌شناسان مؤسسه‌ی تکنولوژی فدرال لوزان این قرص را تولید کرده‌اند. آنان دریافتند که این قرص می‌تواند تأثیر یک وعده‌ی غذایی را داشته باشد بدون این که غذایی خورده شود و به صورت طبیعی باعث هضم و سوزاندن کالری می‌شود.

در این آزمایش، فکسارامین به موش‌ها داده شد که باعث کاهش سطح قند، کلسترول خون و وزن آن‌ها شد؛ در واقع این قرص مانند اسیدهای صفرا عمل می‌کند.

«رونالد ایوانز» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این مولکول، سیگنال‌های مشابه یک وعده غذایی منتها با کالری کمتر به بدن می‌فرستد و تأثیر بی‌سابقه‌ای برای درمان چاقی دارد.

دانشمندان گفتند: این قرص بر روی موش چاق آزمایش شد و باعث کاهش وزن آن شد به طوری که وزن موش چاق به 20 درصد کمتر از موش‌های کنترل شده رسید؛ همچنین به طور قابل توجهی چربی بدن آن‌ها کاهش یافت و آن‌ها در این آزمایش دریافتند این قرص باعث کاهش دو نوع چربی می‌شود. به نظر می‌رسد برخی چربی‌های سفید (ذخیره سازی چربی) به چربی قهوه‌ای (سوزاندن چربی برای تولید گرما) تبدیل می‌شوند.

علاوه بر این، موش‌های مورد آزمایش قرار گرفته سطح قند و کلسترول خون‌شان پایین‌تر از همتایان خود که فکسارامین مصرف نکرده بودند، شد و حتی زمانی که دمای بدن آن‌ها افزایش یافت باعث تسریع سوخت و ساز بدن شد.

محققان اشاره کردند موش حتی بدون اینکه بداند، به حرکت کردن علاقه پیدا کرده بود که باعث کاهش وزن موش می‌شد. جالب‌تر این که این قرص اثرات جانبی بسیار اندکی دارد. در صورتی که فکسارامین نتواند عمل کند و از دیواره‌ی روده رد شود، داخل خون یا در کل بدن نمی‌رود.

«آلیسیا پرینو» یکی از محققان این پروژه گفت: این مطالعه امیدوار کننده است اما هنوز در مورد انسان هیچ آزمایش و درمانی انجام نشده است.

درباره کتایون صباغ

کتایون صباغ یکی از نخستین اعضای گروه نویسندگان کرونوس می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *