یک شهابسنگ با ایستگاه فضایی برخورد کرده + عکس‌العمل فضانورد

کرونوس – یک فضانورد مجبور شد برای گرفتن نشتی‌ای که چهارشنبه در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) اتفاق افتاد، از انگشتش استفاده کند.

وبسایت‌های خبری دیروز گزارش دادند یک ریزشهاب‌واره با ماژول گردشیِ فضاپیمای Soyuz MS-09 برخورد کرده و یک سوراخ به قطر ۲ میلی‌متر ایجاد کرده است. این موجب شده بود فشار درون فضاپیما با سرعت کمی شروع به کاهش یافتن کند. با این سرعت، ۱۸ روز طول می‌کشید تا فضاپیما به کلی از هوا تخلیه شود.

ظی زمانی که سرنشینان فضاپیما به جستجو برای راه حل می‌گشتند، یکی از فضانوردان آژانس فضایی اروپا به نام الکسنادر گِرست انگشتش را داخل سوراخ قرار داد تا مشکل را به صورت مقطعی حل کند. کاربر @TechSpatiales در توییتر می‌نویسد «این یعنی لمس‌کردن فضا بدون داشتن لباس فضانوردی».

رخنه‌ی روی فضاپیما نخستین بار چهارشنبه‌شب توسط متخصصین روی زمین تشخیص داده شد. دست‌اندرکاران به این نتیجه رسیدند که مشکل آن‌قدر بزرگ نیست که بخواهند ساکنین فضاپیما را بیدار کنند. اما صبح به آنان دستور داده شد مشکل را حل کنند.

پس از تصمیم اتفاقی گرست، فضانوردان کل منطقه‌ی سوراخ‌شده را با چسب نواری پوشاندند. بنا به گزارش ناسا، «آنان سپس با آغشتنِ یک گاز به چسب epoxy مشکل سوراخ را حل کردند.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

جهش جدید کرونا، زمان چگونه به عقب بازمی‌گردد و خونی که خون نیست

جهش جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی که با نام سویه‌ی اومیکرون شناخته شده، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *