خطوط منقطع به رنگ قرمز روی این سنگ دیده می‌شوند.

کهن‌ترین نقاشی انسان در غاری در آفریقای جنوبی کشف شد

کرونوس – زمین‌شناسان موفق به کشف قدیمی‌ترین نقاشی انسان با قدمت بیش از ۷۰۰۰۰ سال شده‌اند.

بنا به گزارش Nature، این نقاشی در غار بلومبوس واقع در ساحل جنوبی آفریقای جنوبی کشف شده است. پروفسور کریستوفر هنشلیوود از دانشگاه برگن نروژ مسئول تحقیقات در این غار بوده است. گفته می‌شود شکارچی-گردآورنده‌ها مدت‌ها پیش از این غار به عنوان محل اقامت موقت (یک تا دو هفته‌ای) استفاده می‌کرده‌اند.

این «نقاشی» شامل چند خط منقطع می‌باشد که روی یک سنگ silcrete flake کشیده شده و به همین دلیل به عنوان «هشتگ» عصر حجر نام گرفته است. به نظر می‌رسد این نقاشی تنها بخشی از یک نقاشی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر است چراکه خطوط نقش شده روی سنگ به طور ناگهانی پایان می‌یابند. پژوهشگران معتقدند این طرح با نوعی سنگ گچ اخرایی که قطر نوک آن ۱ تا ۳ میلی‌متر بوده کشیده شده است.

پروفسور هنشلیوود می‌گوید: «این به طور قطع یک طرح انتزاعی بوده که معنای خاصی در ذهن نقاشش داشته. این نقاشی همچنین نشان می‌دهد که انسان باستانی توانایی این را داشته که به ثبت اطلاعات بیرون از مغز خودش بپردازد.»

این غار میزبان تعداد زیادی از ابزارآلات ساخته‌ی دست بشر با قدمت ۷۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ سال پیش می‌باشد. یکی از این ابزار، جعبه‌ای است که دو صدف در آن قرار داده شده‌اند و ماده‌ای اخرایی که به نظر می‌رسد به عنوان رنگ قرمز کاربرد داشته در آن نگهداری می‌شده است. این نشان می‌دهد که اجداد ما صدهزار سال پیش نحوه‌ی ساختن رنگ را می‌دانستند.

تصویری از غار Blombos در آفریقای جنوبی

محققین در مقاله‌شان اشاره می‌کنند که «این نقاشی دست‌کم ۳۰۰۰۰ سال قدیمی‌تر از کهن‌ترین نقاشی انتزاعی و تمثیلی یافت شده است.» آنان با استفاده از روش‌های تحلیل شیمیایی و میکروسکوپی توانستند تأیید کنند که این نقاشی توسط یک انسان کشیده شده. این نشان می‌دهد که هومو سیپین‌ها ساکن آفریقای جنوبی از نظر رفتاری مدرن بوده‌اند.

در مقاله آمده: «این طرح… نشان می‌دهد که نقاشی بخشی از گنجینه‌ی رفتاری جوامع اولیه‌ی هوموسیپین در آفریقای جنوبی بوده و همچنین نشان می‌دهد که آنان قادر بودند یک طرح را با استفاده از تکنیک‌های مختلف روی وسیله‌های متفاوت نقاشی کنند.»

اکتشافات دیگر در غار بلومبوس نشان می‌دهند که انسان باستان قادر بوده رنگ تولید کند (و از قلم‌مو برای نقاشی استفاده کند)، طرح‌های انتزاعی حک کند و با استفاده از صدف، مهره بسازد. یافته‌ی اخیر که پروفسور هنشلیوود از آن به عنوان «چهارمین پایه‌ی میز» یاد می‌کند ثابت می‌کند که آن‌ها همچنین قادر به نقاشی بوده‌اند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

جهش جدید کرونا، زمان چگونه به عقب بازمی‌گردد و خونی که خون نیست

جهش جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی که با نام سویه‌ی اومیکرون شناخته شده، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *