تعریف کیلوگرم تغییر کرد. هدف بعدی: زمان

کرونوس – «کیلوگرم» جدید سرانجام وارد می‌شود!

نظام اندازه‌گیری علمی سرانجام در ۲۰ مه سال جاری رسماً بروزرسانی و رسمی شد. در این نظام سنجش جدید، تعریف واحدهایی همچون کیلوگرم و چند واحد دیگر در سیستم متریک تغییر کرد. این اصلاحات موجب منسوخ شدن تعاریف قدیمی از واحدهای اندازه‌گیری علمی شد که مهم‌ترین آن‌ها یک سیلندر فلزی بود که در نزدیکی پاریس نگهداری می‌شد و به مدت ۱۳۰ سال به عنوان واحد اندازه‌گیری وزن (کیلوگرم) استفاده می‌شد.

بروزرسانی واحدها به دانشمندان اجازه می‌دهد وزن، درجه حرارت، جریان الکتریکی و مقادیر دیگر موجود در سیستم بین‌المللی واحدهای مورد استفاده در سراسر جهان (سیستم متریک) را به دقت اندازه‌گیری کنند. کیلوگرم، واحد اساسی جرم، در حال حاضر با کمیتی کوانتومی با عنوان ثابت پلانک تعریف شده است. این مقدار که یک ثابت تغییرناپذیر در طبیعت است، در همه‌جای فضا و زمان یکسان است. واحد قبلی کیلوگرم که در پاریس نگهداری می‌شد، شیئی مصنوعی بود که در صورت پیدا شدن خش روی سطحش ممکن بود اندکی تغییر کند.

یک واحد بین‌المللی دیگر که طبق توافقی که در نوامبر ۲۰۱۸ در بیست‌وششمین کنفرانس عمومی وزن و اندازه‌گیری در ورسای فرانسه تغییر کرد، کلوین (واحد اندازه‌گیری دما)، آمپر (واحد اندازه‌گیری جریان برق) و مول (واحد اندازه‌گیری مقدار ماده) بود.

اکنون دانشمندان در حال بروزرسانی واحد زمان هستند: ثانیه!

در حال حاضر، واحد ثانیه توسط ساعت‌های اتمی ساخته شده از اتم‌های سزیم تعریف می‌شود. این اتم‌ها بسامد مشخصی از نور را جذب می‌کنند. جنبش امواج الکترومغناطیسی نور، مانند آونگ ساعت‌های قدیمی عمل کرده و زمان را به صورت ریتمیک نگه می‌دارد. یک ثانیه به عنوان 91923631770 نوسان نور تعریف شده است.

اما نسل جدیدی از ساعت‌های اتمی که به عنوان ساعت‌های اتمی نوری (اپتیکال) شناخته می‌شوند، موجب منسوخ شدن ساعت‌های اتمی سزیمی می‌شوند. فیزیکدان اندرو لادلو از مؤسسه‌ی ملی استاندارد و فناوری در بولدر می‌گوید: «عملکرد [این ساعت‌ها] بسیار بهتر از آن چیزی است که در حال حاضر ثانیه را تعریف می‌کند.» از آن‌جا که این ساعت‌های اتمی نوری با نورهایی با فرکانس بیشتر کار می‌کنند، «تیک‌تاک» آن‌ها حدود 100 بار دقیق‌تر از ساعت‌های سزیمی است.

در حالت ایده‌آل، طول یک ثانیه باید با استفاده از دقیق‌ترین ساعت‌های موجود تعریف شود. لودلو می‌گوید، ممکن است این تعریف نیز در اواخر دهه‌ی 2020 دوباره تغییر کند.

تغییر واحد کیلوگرم با دقتی چنان انجام شد تا بر زندگی عادی مردم خللی وارد نکند: یک کیلوگرم آرد همچنان همان تعداد بیسکویت را تولید می‌کند. تغییر واحد اندازه‌گیری ثانیه هم به همین شکل خواهد بود.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *