آنزیم‌های ACE2 احتمالاً می‌توانند COVID-19 را درمان کنند

کرونوس – تحقیقات مشترک منجر به ساخت دارویی شده است که می‌تواند با استفاده از پروتئین‌های Spike منجر به چسبیدن سلول‌های مبتلا به COVID-19 به آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE2) شده و کنترل ویروس SARS-CoV-2 را در اختیار بگیرد.

محققین مؤسسه‌ی کارولینسکا در سوئد و دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا با استفاده از کشت سلول‌های طبیعی و سلول‌های آزمایشگاهی موفق شدند نشان دهند گونه‌ای از ACE2 که به صورت ژنتیکی دستکاری شده (و به نام آنزیم ۲ مبدل آنژیوتستین – محلول باز پیوسته‌ی انسانی – (hrsACE2)) قادر است از ورود COVID-19 به سلول‌های بدن جلوگیری کند.

بر اساس مقاله‌ای که بر روی Cell منتشر شده، مقادیر بالای hrsACE2 می‌تواند جلوی رشد ویروس کرونا را گرفته و تعداد آن‌ها را در کشت‌های سلولی بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میزان کاهش دهد.

محققین همچنین با استفاده از سلول‌های آزمایشگاهی رگ‌های خونی و کلیه‌ی انسان نشان دادند ویروس کووید-۱۹ می‌تواند در این سلول‌ها نیز تکثیر شده و بدین‌ترتیب اندام‌های بیشتری از بدن را از پای درآورد. این ویروس در برخی مواقع حتی می‌تواند عروق قلبی را نیز آلوده کند.

علی میرعظیمی استاد علوم آزمایشگاهی در مؤسسه‌ی کارولینسکا گفت: «مطالعات ما ابعاد گسترده‌تری از نحوه‌ی ابتلای بدن به SARS-CoV-2 به دست داده است. ما اکنون نشان داده‌ایم این بیماری [علاوه بر ریه‌ها]، عروق خونی و کلیه‌ها را نیز مبتلا می‌کند. ما معتقدیم افزودن کپی این آنزیم (hrsACE2) باعث می‌شود ویروس به جای چسبیدن به سلول‌های اصلی بدن، به این آنزیم بچسبد… این کار موجب می‌شود ویروس به همین مقدار ظرفیتش را در آلوده کردن سلول‌های اصلی بدن از دست داده و منجر به متوقف شدن گسترش ویروس در ریه‌ها و اندام‌های دیگر بدن گردد.»

با توجه به این که این مطالعه تا به حال تنها بر روی کشت‌های سلولی و همچنین سلول‌های کشت‌شده در آزمایشگاه اجرا شده، شرکت Aperion Biologics گفته قرار است با دارویی به نام APN001 که ماده‌ی مؤثر آن hrsACE2 می‌باشد، روی بیماران چینی مبتلا به کووید-۱۹ آزمایشات کلینیکی انجام دهد. داروی APN001 جهت استفاده در فاز دوم آزمایشات روی بیماری ریه طراحی شده است.

محققین همچنین اعلام کرده‌اند که آزمایشات آنان تنها مراحل اولیه‌ی ابتلا به SARS-CoV-2 (ویروس جدید کرونا) را شامل می‌شود و این آزمایشات باید در شرایط پیشرفت بیماری نیز انجام شود.

 

منبع: Drug Target Review

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

رکورد دورنوردی کوانتوم شکسته شد

کرونوس – نظریات و آزمایشات گوناگون نشان داده که رایانه‌های کوانتومی در آینده با استفاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *