گرین‌لند با از دست دادن ۵۳۲ میلیارد تن یخ رکورد تازه‌ای به جا گذاشت

کرونوس – یخسار گرینلند در سال ۲۰۱۹ مقدار بسیار زیادی یخ از دست داد. ۵۳۲ میلیارد تن تنها در یک سال. این مقدار برای گرینلند رکورد تازه‌ای محسوب می‌شود.

این مقدار معادل آب شدن یخ درون ۶ استخر شنای المپیک در هر ثانیه می‌باشد. لازم به ذکر است که بیشتر این مقدار یخ طی روزهای گرم تابستان آب شده بود.

دانشمندان در آلمان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های مدل‌سازی موفق شدند نشان دهند که گرینلند سال گذشته شاهد رکورد تازه‌ای در کاهش جرم لایه‌های یخ (یخسار) بوده است: در کل ۵۳۲ میلیارد تن یخ در سال ۲۰۱۹ در این منطقه ذوب شده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۲ که در آن میزان یخ آب شده ۴۶۴ میلیارد تن بود، رکوردی تازه محسوب می‌شود. مجموع میزان یخی که در سال ۲۰۱۹ در گرینلند ذوب شده بود باعث شده بود تا سطح آب دریاها در سطح زمین به میزان ۱/۵ میلی‌متر افزایش یابد. علاوه بر ذوب شدن یخ، مدت زمان بارش طولانی‌مدت برف در گرینلند پایین‌تر از میانگین بود که همین به تسریع روند آب شدن یخ کمک کرده است.

این یافته‌های جدید ولی دلگیر، این هفته در نشریه‌ی Nature Communications and Environment منتشر شده و برخی از یافته‌های منتشر شده در سال جاری را تأیید کرده‌اند.

محققان داده‌های مربوط به مأموریت‌های ماهواره‌ای GRACE ناسا (بازیابی نیروی جاذبه و آزمایش آب و هوا) و مأموریت‌های ماهواره‌ای GRACE-FO را از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. داده‌ها نشان داد که ذوب یخ در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به طور غیرعادی کم بوده و پس از آن در سال ۲۰۱۹ به این رکورد بالا دست یافته است.

اینگو زازگن، نویسنده‌ی ارشد این مقاله و یخسارشناس مرکز تحقیقات دریایی و قطبی هلمهولتز در آلمان در بیانیه‌ای گفت: «پس از دو سال “وقفه”، جرم یخ در سال ۲۰۱۹ چنان کاهش یافت که از همه‌ی رکوردهایی که از سال ۱۹۴۸ به ثبت رسیده بود گذشت. حتی این احتمال وجود دارد که این یک رکورد صد ساله باشد.»

وی افزود: «سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در گرینلند سال‌هایی بسیار سرد با بارش بسیار زیاد برف بود. ما هر سال شاهد تغییرات اساسی هستیم. اما از سال ۱۹۴۸ تاکنون، هر پنج سالی که در آن‌ها بیشترین جرم یخ از دست رفته همگی در طی یک دهه‌ی گذشته بوده‌اند.»

قطب شمال به دلیل پدیده‌ای که برافزایش قطبی (Polar Amplification) خوانده می‌شود، یکی از سخت‌ترین و فوری‌ترین تغییرات آب و هوایی را تجربه می‌کند. برای نمونه، مشاهدات اخیر تنها با بررسی افزایش دمای هوا به دست نیامده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش ضریب انعکاس نور در سطح قطب شمال (قابلیت سطح در انعکاس نور خورشید)، میزان ذوب یخ‌ها را افزایش داده است. به عبارت دیگر، ذوب قبلی به تدریج توده‌های بزرگ یخ براق و بازتابنده‌ی نور را از بین برده و صخره‌های تیره را ظاهر کرده است که گرمای بیشتری را جذب می‌کنند و باعث گرم شدن بیشتر منطقه می‌شوند.

دکتر توولیلا مون پژوهشگر دانشگاه کلرادو در بولدر که در تحقیقات اخیر مشارکت نداشته اظهار داشت: «این که سال ۲۰۱۹ یک رکورد دیگر در ذوب یخ بود، وحشتناک است.» وی ادامه داد: «در سال ۲۰۱۲، حدود ۱۵۰ سال از زمانی که یخچال‌های طبیعی چنین رویدادی را تجربه کرده بودند می‌گذشت. رویداد مشابه قبلی هم بیش از ۶۰۰ سال پیش از آن اتفاق افتاده بود. اکنون ما در کمتر از ۱۰ سال دو رکورد ریزش یخ را تجربه کرده‌ایم. و یخسار طی ۲۰ سال گذشته همه‌ساله یخ از دست داده است.»

«اگر زنگ‌های خطر تا الآن خاموش بودند، حالا وقتش است که به صدا درآیند.»

ریزش لایه یخ گرینلند محرمانه نیست. هفته‌ی گذشته دانشمندان گزارش دادند که لایه‌های یخ گرینلند به «نقطه‌ی بی‌بازگشت» رسیده؛ به این معنی که حتی اگر تغییرات اقلیمی امروز به صورت فرضی متوقف شود، جرم لایه‌های یخ همچنان کاهش خواهد یافت. به طور معمول، لایه‌های یخ می‌توانند طلسم ذوب تابستانی را به کمک ریزش برف تازه در ماه‌های زمستان جبران کنند. با این حال با توجه به این رکورد جدید در کاهش جرم لایه‌ی یخی، اکنون دیگر جبران خسارت‌هایی که ذوب در لایه‌های یخ گرینلند ایجاد کرده غیرممکن به نظر می‌رسد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

میدان کوانتومی چگونه کشف شد؟

طی بیست سال نخست قرن بیستم برخی نوابغ ریاضی توانستند دو کلید برای رمزگشایی جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *