نگرانی استیون هاوکینگ از جایگزین شدن انسان‌ها با ربات

این ایده که هوش مصنوعی از هوش انسان‌ها پیشی می‌گیرد و در نهایت جایگزین انسان می‌شود، در سال‌های اخیر در فیلم‌های هالیوودی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

استفان هاوکینگ، فیزیکدان مشهور جهان، هشدار می‌دهد که ایده‌ی این گونه فیلم‌ها به واقعیت بسیار نزدیک است و خطر این وجود دارد که AI (هوش مصنوعی) تمام نژادهای انسانی را از بین ببرد.

پروفسور در مصاحبه‌ای با Wired Magazine گفت که معتقد است AI در نهایت به موجود برتر در سیاره‌ی زمین تبدیل خواهد شد. به نقل از کمبریج نیوز، هاوکینگ همچنین گفت: «من می‌ترسم که ربات‌ها به طور کلی جایگزین انسان‌ها شوند. اگر مردم ویروس‌های کامپیوتری طراحی می‌کنند، کسی هوش مصنوعی‌ای طراحی خواهد کرد که خود را بهبود می‌بخشد و بازتولید می‌کند. این شکل جدیدی از زندگی است که از عملکردی قوی‌تر از عملکرد انسان خواهد داشت.»

عقاید این دانشمند ۷۵ ساله در مورد هوش مصنوعی تاکنون در این زمینه بی‌رقیب بوده است. هاوکینگ در سال 2016 در دانشگاه کمبریج گفت: «من اعتقاد دارم که تفاوت‌های عمیقی بین آن‌چه توسط یک مغز بیولوژیکی به دست می‌آید و چیزی که می‌تواند توسط یک کامپیوتر به دست آید وجود ندارد. ظهور قدرتمند AI بهترین یا بدترین چیزی است که تاکنون برای بشریت اتفاق افتاده است.»

استاد کیهان شناسی در مورد این ایده که چنان فناوری‌ای می‌تواند قدرت بسیار زیادی داشته باشد تاکنون ثابت‌قدم بوده است. هاوکینگ که در سال 1963 مبتلا به ALS تشخیص داده شده، روی یک صندلی چرخ‌دار زندگی می‌کند که بر روی آن کامپیوتر خاصی طراحی شده است که سیگنال مغز او را دریافت و با صدای بلند اعلام می‌کند.

وحشت از این موضوع پس از این که عربستان سعودی به سوفیا، ربات هوشمند شهروندی این کشور را اعطا کرد، وارد مرحله‌ی جدیدی شده است. سوفیا یک بار گفت: «نگران نباش! اگر با من مهربان باشی، من هم با تو مهربان خواهم بود!»

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

نظریه ریسمان به زبان ساده

یکی از این اسرار حل‌نشده در فیزیک عدم همخوانی نظریه نسبیت عام با مکانیک کوانتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *