نئاندرتال‌ها «محکوم» به انقراض شدند

کرونوس – چه کسی (یا چه چیزی) نئاندرتال‌ها را از بین برد؟ ما هنوز پاسخ این پرسش را نمی‌دانیم. بعضی از انسان‌شناسان علل زیست‌محیطی مانند تغییرات اقلیمی ویا بیماری‌های مسری را دلیل انقراض آن‌ها دانسته‌اند. برخی دیگر، اجداد ما هوموسیپین‌ها را مسئول انتقال بیماری‌های گرمسیری به نئاندرتال‌ها در مهاجرتشان از آفریقا دانسته و همچنین ادغام و تولیدمثل آن‌ها با Homoneanderthalensisها و ضعبف بودن نئاندرتال‌ها از اجداد ما را از دیگر دلایل انقراض آن‌ها می‌دانند.

آن‌چه می‌دانیم این است که نئاندرتال ها ۴۰۰۰۰ سال پیش از صفحه‌ی روزگار محو شدند. ۵۰۰۰ سال قبل از آن، تعداد آن‌ها به اوج خود رسیده بود – نقطه‌ی عطفی در تاریخ تکامل. ما همچنین می‌دانیم که انسان‌های مدرن در دوره‌ای بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ سال با نزدیک‌ترین بستگان انسانی خود زندگی مشترک داشته‌اند. بر اساس مقاله‌ی جدیدی که در Nature Communications منتشر شده است، مهم نیست که چه عامل (ویا مجموعه‌ی عوامل) موجب از بین رفتن نئاندرتال‌ها شد زیرا ‌آن‌ها همگی به مرگ «محکوم شده بودند».

دانشمندان دانشگاه استنفورد، یک شبیه‌سازی کامپیوتری را برای بررسی جوامع کوچک نئاندرتال‌ها و Homo sapienها که در آفریقا و اروپا زندگی می‌کردند، ساختند. برخی از این گروه‌ها به صورت رندوم حذف شدند و با جمعیت‌های جدید نئاندرتال‌ها و Homo sapienها جایگزین شدند. جمعیت جدید دوباره به طور تصادفی انتخاب شد و گونه‌های جدید، صرف‌نظر از نژادشان جایگزین گونه‌ی منقرض‌شده شدند. این شبیه‌سازی بیش از یک میلیون بار با پیش‌فرض‌های مختلف در مورد الگوهای مهاجرت جوامع مختلف اجرا شد. نتیجه‌ی این شبیه‌سازی تقریباً در همه‌ی موارد نشان داد که نئاندرتال‌ها با انسان‌های مدرن جایگزین شدند.

این موضوع، صرف‌نظر از این واقعیت است که هر دوی این گونه‌ها به یک شکل زاده شده بودند و هیچ‌یک مزیت ذاتی‌ای نسبت به دیگری نداشت. با این حال، یک چیز وجود داشت که عامل اصلی همه‌ی تفاوت‌ها بود: هوموسیپین‌ها پس از مهاجرت از آفریقا قوی‌تر شده بودند.

اورن کلودنی، عضو هیئت علمی گروه بیولوژی از دانشگاه استنفورد می‌گوید موج بزرگی از انسان‌های مدرن به اروپا مهاجرت نکرد، اما همان میزان مهاجرت کوچکی که اتفاق افتاد برای از بین بردن نئاندرتال‌ها کافی بود.

آن‌طور که نویسندگان تحقیق توضیح دادند، این مورد «انفجار جمعیت» نبود بلکه «جایگزینی تدریجی» قبایل نئاندرتال با مهاجرت گروه‌های Homo sapiens بود که خود را به اروپا می‌رساندند. Kolodny اضافه کرد اگر بقا یک بازی بر اساس شانس بوده باشد، مهاجرت مداوم انسان‌ها موجب تمام شدن بازی به نفع انسان‌ها و انقراض نئاندرتال‌ها شده است. با این حال، او اشاره کرد که مبنای شبیه‌سازی انجام شده، حدس دانشمندان مبنی بر مهاجرت بوده و هنوز از قطعیت خالی است. این مهاجرت‌ها، آثار زمین‌شناسی عمده‌ای به همراه نداشته‌اند.

دیگر کارشناسان امید دارند نتایج حاصل از این مطالعه ما را یک گام به رسیدن به دلیل انقراض نئاندرتال‌ها نزدیک کند.

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

کدام‌یک امنیت بیشتری دارد: واتس‌اپ، تلگرام یا سیگنال؟

کرونوس – امنیت در فضای مجازی موضوعی بسیار پیچیده و بحث‌برانگیز است. با این حال، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *