هوش مصنوعی گوگل می‌تواند بچه‌دار شود

کرونوس – گوگل سرمایه‌گذاری عجیبی روی پروژه‌ی هوش مصنوعی‌اش کرده است. جدای از ارائه‌ی کدهای نرم‌افزاری بازی‌هایی برنده شده در مسابقات جهانی، این شرکت همچنین می‌گوید نوعی هوش مصنوعی ساخته است که می‌تواند هوش‌های مصنوعی دیگر خلق کند. فناوری این هوش مصنوعی که گفته می‌شود قبلن فقط جمله‌های ساده می‌ساخته به سیستم‌های تجزیه و تحلیل عکس مجهز شده است و قادر به شناسایی لغات درون عکس‌ها است.

در ماه مه، این شرکت در یک پست وبلاگی در نحوه‌ی کار این سیستم که به AutoML system (هوش مصنوعی خودکار) شهرت دارد توضیحاتی داده بود. به قول این پست وبلاگی، نرم‌افزار هوش مصنوعی به کنترلی مجهز خواهد بود که کنترل‌کننده‌های دیگر را والدین (Parent) می‌نامد و این کنترلر فرزند (child) نام دارد.

وقتی به فرزند کاری سپرده شود، او تجزیه و تحلیل خود را پس از انجام به والدینش خواهد فرستاد و این اطلاعات به هوش مصنوعی یاد می‌دهند چطور از آن تجربه‌ها در تولید الگوهای بعدی استفاده کند. این ماشین هزاران بار این کار را تکرار خواهد کرد و (آن‌طور که گفته شده) خواهد توانست فرزندانی بسیار بهتر پدید بیاورد.

در آن پست وبلاگی همچنین آمده: «مدل‌های ما که توسط متخصصین این رشته (که هنوز با ما کار می‌کنند) طراحی شده، قابلیت دستیابی به دقت بالاتر را دارا هستند…. فرزندان ممکن است قابلیت‌هایی داشته باشند که اصلاً برای محققین آن‌ها نیز بی‌معنی است.»

در حال حاضر دقت ما هنوز بیشتر از هوش مصنوعی است اما این ممکن است به زودی دیگر واقعیت نداشته باشد. در حال حاضر نیز این ماشین می‌تواند اشیای درون عکس‌ها را بهتر تشخیص دهد.

گوگل همچنین سرورهایی ۱۴ برابر قدرت‌مند تر از سرورهای معمولی در رک‌های ۴۰ تایی به این سیستم‌ها متصل کرده است تا قدرت همه‌ی این سرورها بتواند اطلاعات را بهتر تحلیل نماید. همچنین گوگل در سال‌های گذشته اقدام به ساخت نرم‌افزارهایی کرده است که به صورت خودکار از صفر تا صدِ یک بازی را یادگرفته و بدون هیچ ورودی از کاربر در آن مهارت پیدا می‌کنند.

این ویژگی خارق‌العاده‌ای است. فرض کنید شما بخواهید یک نقشه‌ی سه‌بعدی از چیزی بکشید. شما قادر به این کار نیستید اما می‌تواند از نرم‌افزار هوش مصنوعی خود بخواهید این برنامه‌نویسی را یاد گرفته و نقشه‌ی شما را بکشد. این اتفاق در چند ثانیه خواهد افتاد.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

نظریه ریسمان به زبان ساده

یکی از این اسرار حل‌نشده در فیزیک عدم همخوانی نظریه نسبیت عام با مکانیک کوانتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *