فناوری جدید لیزری شهر گمشده‌ی مایاها را پیدا کرد

کرونوس – زمین‌شناسان با استفاده از تکنولوژی LiDAR توانسته‌اند یک شهر بزرگ مایاها را در جنگل‌های انبوه شمال گواتمالا کشف کنند.

کشف این منطقه‌ی پیشاکلمبیایی که توسط زمین‌شناسانی از کشورهای مختلف و با هدایت بنیاد گوانتمالایی PACUNAM انجام شد، با جزئیات در نشنال جئوگرافیک آمده است.

این گروه توانست خرابه‌ی ۶۰۰۰۰ خانه، قصر، دیوارهای دفاعی، جاده‌های سنگفرش و بزرگراه را نیز کشف کند. همچنین معلوم شد یک کوهه‌ی بزرگ ۳۰ متری که قبلاً تصور می‌شد یک تپه بوده اسا، در حقیقت ساختمان یک هرم است. همچنین قبلاً گمان می‌رفت این منطقه ۵ میلیون نفر را در خود جای می‌داده، اما تحقیقات اخیر این عدد را به ۱۵ میلیون سکنه رسانده است.

این شهر گم‌شده در جنگل پیتن قرار دارد. فناوری لیزری LiDAR که قادر است به عمق زمین نفوذ کند به نسبت جدید بوده و قادر است زیر درختان را برای یافتن خرابه‌های کهن جستجو کند. نتایج این تحقیقات آن‌قدر زیاد است که مطالعه‌ی آن‌ها ممکن است دهه‌ها به طول بینجامد. این تیم تحقیقاتی قرار است محیط بزرگ‌تری را نیز در این جنگل با استفاده از همین روش مورد مطالعه قرار دهد.

قوم مایا تقریباً ۱۲۰۰ سال پیش شکل گرفت و در گواتمالا، بزیل، هندوراس، ال‌سالوادور و مکزیک ساکن بود. مایاها به نجوم بسیار علاقه داشتند، معماری آن‌ها خارق‌العاده بود و نوعی نظام نگارشی منحصر به فرد اختراع کرده بودند. تاریخ‌شناسان هنوز دقیقاً نمی‌دانند که چه چیزی موجب از بین رفتن این قوم شد. پژوهشگران امیدوارند با استفاده از فناوری جدید راز قوم مایا را کشف کنند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

جنسیت بیولوژیکی از دیدگاه علم

علم، معتبرترین و قوی‌ترین ابزار ما برای فهم جهان است. با این همه علم کامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *