پوشیدن ماسک در جلوگیری از ابتلا به ویروس چندان کارامد نیست

کرونوس – جراح کل ایالات متحده آمریکا از عموم مردم خواسته از خریدن ماسک برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا خودداری کنند. به عقیده‌ی وی، ماسک‌ها قادر نیستند در مکان‌های عمومی که ویروس در آن‌ها شیوع پیدا کرده از انسان محافظت کنند.

البته باید گفت ماسک صورت برای پزشکان، پرستاران و متخصصین سلامت که به طور دائم با بیماران سروکار دارند کارامد است. به همین دلیل دکتر جرمی آدامز، جراح کل ایالات متحده از مردم خواسته برای خریدن ماسک عجله نکنند تا منابع بهداشتی مهمی از این دست به زودی نایاب نشوند.

او در آغاز هفته در توییترش نوشت: «جدی می‌گویم! اینقدر ماسک نخرید!»

«آن‌ها موجب جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا نمی‌شوند؛ اما اگر متخصصین بخش سلامت نتوانند برای رسیدگی به بیماران به این ماسک‌ها دسترسی داشته باشند، هم آنان و هم جامعه‌ی ما در خطر قرار می‌گیرد.»

جرمی سوییشر از مرکز بهداشتی California Pacific نیز توییت کرده: «ذرات ویروس بسیار ریز هستند و ماسک‌های جراحی نمی‌توانند مانع شوند» که ویروس جدید کرونا پخش شود. او افزود: «ماسک‌های جراحی برای این طراحی شده که بیماران در اتاق عمل به باکتری آلوده نشوند. از خریدن و انبار کردن آن‌ها دست بردارید!»

این روزها و در گیرودار شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مناطق جهان برای دسترسی به منابع بهداشتی از جمله ماسک در مضیقه قرار دارند. تقاضای زیاد برای خرید ماسک صورت همچنین موجب بالا رفتن قیمت آن و تولید محصولات تقلبی شده است.

یکی از مسئولان سازمان بهداشت جهانی روز جمعه در خلال یک کنفرانس خبری گفت: «مشکلات عدیده‌ای در سراسر جهان در مورد ابزارآلات بهداشتی وجود دارد. دل‌مشغولی اصلی ما این است که مطمئن شویم حامیان سلامت که در خط مقدم کار می‌کنند در امنیت قرار داشته و ابزار مورد نیاز برای ادامه‌ی کارشان را در اختیار دارند.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده نیز اعلام کرده که عموم مردم نیازی به پوشیدن ماسک به صورت روزانه ندارند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند در صورتی که افراد مبتلا به ویروس از ماسک استفاده کنند، میزان سرایت کاهش پیدا می‌کند.

دکتر بن کیلینگلی از بیمارستان کالج دانشگاهی لندن توضیح داد: «شواهد چندانی مبنی بر این که پوشیدن چنین ماسک‌هایی از مبتلا شدن صاحب آن جلوگیری می‌کند موجود نیست. برای مثال مطالعات نشان می‌دهند پوشیدن ماسک توسط افرادی که در خانه‌ای با یک بیمار مبتلا به آنفولانزا زندگی می‌کنند موجب ایمن ماندن آنان نمی‌شود.»

«پزشکان و پرستاران برای رسیدگی به بیماران از ماسک‌های اکسیژن استفاده می‌کنند اما این با پوشیدن ماسک‌های جراحی توسط عموم مردم بسیار تفاوت دارد بخصوص در زمانی که افراد بیرون هستند و ارتباط نزدیک با اشخاصی که نشانه‌های بیماری از خود نشان داده‌اند ندارند.»

برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا (یا ویروس‌های دیگر از این دست) کارهای ساده‌ای می‌توان انجام داد. مهم‌تر از همه شستن کامل دست‌ها با صابون و آب گرم است. سطوحی از جمله دستگیره‌ی درها و نرده‌ی پلکان که افراد زیادی به آن‌ها دست می‌زنند مکان مورد علاقه‌ی ویروس‌ها است؛ بنابراین تمیز بودن دست‌ها در هنگام گردش بیرون از خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین دست نزدن به صورت و مخصوصاً دهان، چشم‌ها و بینی نیز ایده‌ی دیگری در جهت جلوگیری از ابتلا به شمار می‌رود.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

رکورد دورنوردی کوانتوم شکسته شد

کرونوس – نظریات و آزمایشات گوناگون نشان داده که رایانه‌های کوانتومی در آینده با استفاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *