نوجوانی که سال‌ها فقط چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌کرده می‌خورد کور شد

کرونوس – پسر نوجوانی که با رژیم غذایی شامل چیپس، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، نان سفید و گاهاً گوشت فراوری‌شده زنده بود، نابینا شد.

به گزارش Annals of Internal Medicine، این پسر اهل بریستول انگلستان نخستین بار در ۱۴ سالگی با مشکلات جسمی مواجه شد. او ابتدا به مشکلات شنوایی مبتلا شد و والدینش مجبور شدند او را تحت درمان قرار دهند. خیلی سریع مشخص شد که میزان پایین ویتامین در رژیم غذایی وی دلیل اصلی مشکل بوده است.

دکتر دنیز آتان که مسئول درمان او در بیمارستان چشم بریستول بود به بی‌بی‌سی گفت: «او همچنین گاهی به عنوان میان‌وعده چیپس، تکه‌هایی نان سفید و در برخی مواقع گوشت خوک مصرف می‌کرده و هیچ سبزیجات یا میوه‌جاتی نمی‌خورده است.»

علت اصلی مشکلات این فرد کمبود ویتامین B12 نشخیص داده شد. این ویتامین که در گوشت، ماهی، لبنیات و تخم‌مرغ یافت می‌شود، برای فرایندهای مغزی بسیار حائز اهمیت بوده و همچنین در شکل‌گیری سلول‌های قرمز خونی، DNA جدید، پروتئین، هورمون‌ها و چربی نقش ایفا می‌کند. کمبود ویتامین B12 می‌تواند منجر به بیماری‌های عصبی چشم، از دست رفتن تدریجی و بدون درد بینایی که اغلب نشانه‌ی آن کم شدن توان تشخیص رنگ‌ها است و بسیاری موارد دیگر شود.

پزشکان برای این پسر که او را «خورنده‌ی لوس» خطاب می‌کنند و مشکل پزشکی دیگری جز این مورد ندارد، مکمل‌های غذایی تجویز کرده و راهنمایی‌هایی برای بهبود رژیم غذایی به او ارائه داده‌اند.

این نوجوان به AFRID مبتلا می‌باشد؛ نوعی اختلال ناتوان‌کننده که مبتلایان به آن، خوردن بعضی از غذاها را به دلیل ظاهر، ترکیب، ارائه، مزه یا تجربه‌ی قبلی از خوردن آن‌ها محدود می‌کنند. افرادی که به این وضعیت دچار هستند و اغلب به طور همزمان مبتلا به اضطراب نیز می‌باشند، با محدود کردن خوردن بعضی از غذاها، سلامتی خود را به خطر می‌اندازند.

او بدون توجه به پیشنهادهای پزشکان، مصرف مکمل‌های غذایی‌اش را قطع کرد. وی سه سال بعد در حالی دوباره به پزشک مراجعه کرد که بینایی چشمش را از دست داده بود.

آتان می‌گوید: «او درست در وسط میدان بینایی‌اش نقاط کور دارد. این بدین معنی است که او نمی‌تواند متن بخواند یا چهره‌ها را تشخیص دهد.»

او اکنون رسماً به عنوان یک فرد نابینا به ثبت رسیده است و با این که دید پیرامونی او کار می‌کند و این به او اجازه می‌دهد بدون کمک به راه رفتن بپردازد، اما امکان رانندگی کردن ندارد. این بار هم رژیم غذایی ضعیف به عنوان دلیل مشکلات او معرفی شد.

دکتر آتان به بی‌بی‌سی توضیح داد: «این پسر به ما گفت از ترکیب بعضی از غذاها متنفر بوده و نمی‌توانسته آن‌ها را تحمل کند و چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌کرده تنها نوع غذاهایی بوده که او فکر می‌کرده می‌تواند بخورد.»

اگر بیماری عصبی چشم به دلیل کمبود مواد معدنی زود تشخیص داده شود قابل درمان است. اما آن‌طور که مادر این پسر می‌گوید، دید چشمان پسرش خیلی سریع از بین رفت و مشکلات جسمی دیگری نیز در او مشاهده نشده بود.

مادرش گفت: «او همیشه لاغر بوده و مشکل وزن نداشته است. شما دائم در مورد غذاهای ناسالم و چاقی می‌شنوید اما او مثل یک ترکه لاغر بود.»

او برخلاف ظاهر بدون مشکلش به شدت از کمبود مواد معدنی رنج می‌برد و به دلیل مشکلات تغذیه به پزشکان بخش روانی معرفی شده بود.

مادرش به پزشکان بیمارستان چشم گفت: «[پزشکان قبلی‌اش] گفته بودند این چیزها فقط خیالات خودش است. وقتی معلوم شد مشکل چه بوده است، دیگر برای درمان خیلی دیر شده بود.»

 

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

نظریه ریسمان به زبان ساده

یکی از این اسرار حل‌نشده در فیزیک عدم همخوانی نظریه نسبیت عام با مکانیک کوانتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *