بعضی‌ها واقعاً عاشق هوش می‌شوند

کرونوس – بسیاری از ما، فرد مورد علاقه‌ی خودمان را با صفاتی نظیر قدبلند، تیره، خوشتیپ ویا خوشگل تعریف می‌کنیم. با این همه، مدتی است که (به یمن نرم‌افزارهای آنلاین دوست‌یابی) اصطلاحی با عنوان ساپیوسکشوال (Sapiosexual) در حال باز کردن جای خود در میان فرهنگ طبقه‌ی متوسط است. این کلمه به معنی جذب شدن جنسی به شخصی می‌باشد که هوش بالایی دارد.

مقاله‌ی جدیدی در ژورنال Intelligence شواهدی در مورد این به دست می‌دهد که بعضی از ما به جای ظاهر اشخاص عاشق هوش آن‌ها می‌شویم.

این تحقیق توسط ژیل ژینیاک از دانشگاه West Australia بر روی ۳۸۳ دانشجو انجام شد. این دانشجویان در نظرسنجی‌ای شرکت کردند که یکی از پرسش‌های آن این بود که آیا به نظرشان هوش بالا دلیل بر جذاب بودن یک شخص برای آنان می‌شود یا خیر. برای رسیدن به پاسخی دقیق، در این نظرسنجی سؤالات متعدد دیگری در مورد هوش و عوامل دیگر که در یک رابطه‌ی عاشقانه مهم هستند نیز قرار داشت.

ژینیاک به PsyPost گفت: «ما متوجه شدیم که با استفاده از روان‌سنجی می‌توانیم میزان ساپیوسکشوال بودن شخص را اندازه‌گیری کنیم و احتمالاً ۱ تا ۸ درصد از جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال ساپیوسکشوال هستند. با این حال، نکته‌ی جالب این است که میزان باهوش بودن خود فرد آزمایش‌شونده (که توسط تست IQ سنجیده می‌شود) در پیشبینی میزان ساپیوسکشوال بودن وی تأثیری ندارد.»

بر اساس نتایج این نظرسنجی، در صدر عواملی که شکل‌دهنده‌ی یک رابطه‌ی عاطفی هستند، مهربان بودن و فهیم بودن قرار داشت. شخصیت هیجان‌انگیز و شخصیت خونسرد و ساده‌گیر نیز جزو این عوامل بودند. جایگاه دوم، مربوط به باهوش بودن شخص مقابل بود.

این نظرسنجی همچنین حاوی پرسش‌هایی بود در این مورد که داشتن یک مکالمه‌ی «هوشمندانه» چه‌قدر می‌تواند هیجان‌انگیز باشد و این که شنیدن حرف‌های کسی که صحبت‌های هوشمندانه‌ای می‌کند چه‌قدر موجب جذب آنان به آن شخص می‌شود.

این مطالعه که فقط بر روی اشخاصی با درجه‌ی IQ بالای ۱۰۰ انجام شده بود، نشان می‌دهد که هوشمند بودن تقریباً برای همه مهم است زیرا با خودش چیزهای دیگری از جمله فرصت‌های شغلی بهتر و تصمیم‌گیری بهتر را به همراه دارد.

درباره هیأت تحریریه

هیأت تحریریه
این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

گاز اشک‌آور چیست و در صورت تماس با آن چه‌کار باید کرد؟

کرونوس – بسیاری از دولت‌ها برای جلوگیری از اتحاد مردمی که به دلایل مختلف برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *