خودشیفته‌ها، خودشیفته‌های دیگر را روی اینستاگرام دنبال می‌کنند

کرونوس – اینستاگرام، این شبکه‌ی اجتماعی معروف برای اهداف زیادی استفاده می‌شود. عده‌ای از آن برای جمع‌آوری و ثبت خاطرات استفاده می‌کنند، برخی نیز برای معرفی کارشان و عده‌ای دیگر نیز ماجراجویی‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. البته گروه دیگری هم هستند که سلفی‌هایی که روی اینستاگرامشان قرار می‌دهند هرگز برایشان کفایت نمی‌کند.

نشریه‌ی علمی Computers In Human Behavior در یکی از آخرین گزارش‌هایش به این می‌پردازد که آیا افراد خودشیفته (یا نارسیسیست) رفتارهای خودشیفته‌ی دیگر کاربران را نیز می‌پذیرند یا خیر.

نویسندگان این مقاله با بررسی روی ۲۷۶ نفر به این نتیجه رسیدند که افرادی که از خودشان سلفی یا گروپی (سلفی دسته‌جمعی) منتشر می‌کنند بیشتر از کسانی که این کار را نمی‌کنند خودشیفته هستند. سونگا ونوس جیم از دانشگاه سجونگ به PsyPost گفت: «پست کردن سلفی، نمونه‌ای است از تبلیغ کردن خود بر روی اینستاگرام.»

همچنین، این تیم دریافت که اینستاگرامرهایی که سلفی‌های زیادی از خودشان منتشر می‌کنند، به احتمال زیاد خودشیفته‌های دیگر را نیز دنبال می‌کنند، به‌ویژه اگر آنان محتوای مشابهی منتشر نمایند.

ونوس اضافه می‌کند: «این‌گونه تعبیر می‌شود که میزان نارسیسیسم منفی در پست‌های سلفی و گروپی‌ بسیار بیشتر از پست‌های معمولی است.» تمرکز این تیم مطالعاتی از ابتدا بر روی «خودبزرگ‌بینی» بود که مربوط می‌شود به عقاید اغراق‌آمیز از خود و اعتماد به نفس. اما نوع دیگری نیز از خودشیفتگی وجود دارد که (در این مطالعه ذکر نشده) به «خودشیفتگی آسیب‌پذیر» معروف است که با احساساتی از جمله کنار گذاشته شدن و حس عدم امنیت مرتبط است.

در پژوهشی طی سال گذشته، LendEDU اطلاعاتی منتشر کرد مبنی بر این که ۷۸ درصد از دانش‌اموزان یا دانشجویان اذعان کردند اشخاصی را می‌شناسند که اگر عکس یا محتوای آن‌ها روی اینستاگرام یا فیسبوک به میزان لازم لایک دریافت نکند، آن پست را حذف می‌کنند. این بدین معنی است که عده‌ای بسیار بیش از مقداری که باید به مکان‌هایی مانند فیسبوک و اینستاگرام اهمیت می‌دهند و این به نوعی مؤید این مطالعه‌ی اخیر بر روی کاربران اینستاگرام می‌باشد.

جالب است که بر اساس مطالعه‌ی اخیر که روی LendEDU منتشر شده، ۶۴ درصد از مردم اینستاگرام را «نارسیسیستی‌ترین» شبکه‌ی اجتماعی به شمار آورده‌اند!

اما چیزی که بیش از همه جالب به نظر می‌رسد این است که در واقع مهم نیست یک عکس توسط یک اینستاگرامر لایک شود (تا مثلاً شخص بتواند برای خودش هم لایک جمع کند) بلکه بسیاری از کاربران صرفاً برای گرفتن نوتیفیکیشن لایک‌هایشان روی آن فعالیت می‌کنند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *