اگر از دندان‌پزشک متنفرید، خبر بدی برایتان داریم! :(

کرونوس – اگر جزو ده‌ها میلیون انسانی هستید که از رفتن به دندان‌پزشک می‌ترسد، خبر بدی برایتان داریم: دندان‌پزشک‌ها می‌توانند بوی ترس شما را استشمام کنند و در واقع این بر روی کار آنان روی دندان شما تأثیر می‌گذارد.

بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که در Chemical Senses منتشر شده، دندان‌پزشکان بوی استرس را در انسان تشخیص می‌دهند و استشمام این بو باعث می‌شود سخت‌تر روی دندان کار کنند. این به این دلیل است که دندان‌پزشکان «سیگنال‌های شیمیایی» (Chemosignals) که در بدن بیمارشان یافت می‌شود را دریافت می‌کنند. دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا چنین دریافت‌هایی (استشمام‌هایی) می‌تواند احساسات ما را تحت تأثیر قرار دهد یا خیر.

این مطالعه که در دنیای واقعی انجام شده معتقد است تعریق قادر است میزان اضطراب را در انسان تغییر دهد. برای انجام این مطالعه، محققین از ۲۴ دندان‌پزشک خواستند دو تی‌شرت را انتخاب کنند. یکی از این تیشرت‌ها را فردی در هنگام امتحان دادن به تن داشته و دیگری را شخصی که در یک سخنرانی حضور داشته پوشیده بوده است. همچنین، به این تی‌شرت‌ها یک ماده‌ی شیمیایی اضافه شده که نتوان به راحتی بوی اضطراب را از آن بو تشخیص داد، اما وقتی این تیشرت‌ها روی بدن مانکن‌هایی قرار گرفت که بعدتر برای ترمیم دندان در اختیار دندان‌پزشکان قرار گرفتند، تقریباً در همه‌ی موارد دندان‌پزشکان در درمان دندان‌های آن مانکن‌ها موفقیت کمتری داشتند. این مطالعه بر روی ۲۴ دندان‌پزشک داوطلب انجام گرفته است و در هر مورد کار بر روی دندان مانکن، به کارشان توسط یک مربی نمره داده شده است.

محققین هنوز مطمئن نیستند دندان‌پزشکانی که آموزش کامل دیده‌اند واکنش خاصی به این بو بدهند. آنان می‌گویند استشمام اضطراب، خود در انسان دیگری که ناخودآگاه این بو را می‌شنود اضطراب ایجاد می‌کند. تأثیر این اضطراب را وقتی بهتر می‌فهمیم که به مطب دندان‌پزشک می‌رویم یا در کنار کسی آزمون می‌نویسیم که اضطراب دارد.

ارتباط «کِموحسیک» (Chemosensory communication)، می‌تواند مشتمل بر انتقال معنی برخی حس‌ها و وضعیت‌های روحی در انسان باشد (مانند زمان‌هایی که حسی می‌شویم یا بیمار می‌شویم). بر اساس سایت کتابخانه‌ی ملی آمریکا، این بوها به ما کمک می‌کنند جفت ژنتیکی خود را بیابیم و آن‌ها را به فرزندانمان نیز منتقل کنیم. هنوز مطالعات زیادی در مورد نحوه‌ی انتقال چیزهایی مثل شادی از طریق بو انجام نشده ولی این دانشمندان ادعا می‌کنند ما در هنگام مواجهه با ناراحتی، خشم و نفرت می‌توانیم از بوی افراد برای تصمیم‌گیری و قضاوت در مورد حرکت بعدی خودمان استفاده کنیم.

اضطراب از دندان‌پزشک چیز معمولی است. حدود ۲۰٪ از افراد اعلام کرده‌اند هنگام رفتن به مطب دندان پزشک اضطراب را تجربه می‌کنند و دوست دارند جلسات دندان‌پزشکی بعدی خود را به تعویق بیندازند که این باعث می‌شود دندان‌های مردم در وضع بسیار نامناسبی قرار داشته باشد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *