آخرین قبایل بدوی روی زمین کجا هستند؟

کرونوس – انسان‌ها در جهان امروزی بیش از هر زمان دیگری به هم مرتبط هستند، اما شاید بد نباشد بدانید تا سال 2013، هنوز صدها قبیله‌ی انسانی روی زمین وجود داشته است که از دیده‌ها پنهان بوده و هنوز کسی از جهان بیرون با آن‌ها تماس نگرفته بوده است. این گروه‌های کوچک، کاملاً از چیزهایی مانند فرود انسان بر روی ماه، سلاح‌های هسته‌ای، اینترنت، دونالد ترامپ، اروپا، دایناسورها، مریخ، دیوید بووی، و جاستین بیبر بی‌خبر هستند. آن‌ها تنها از محیط اطراف خودشان خبر دارند و همین و بس.

احتمالا چند نفری از آن‌ها آن بیرون وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند، اما بگذارید نگاهی به یکی از قبایلی بیندازیم که از وجودشان اطلاع داریم. این که آنان چه کسانی هستند، در کجا زندگی می‌کنند و چرا در انزوا باقی می‌مانند.

اگر چه مفهوم «دورافتاده» یک مفهوم سیال است، اما یک قبیله‌ی دورافتاده بنا به تعریف از گروهی از افراد تشکیل می‌شود که ارتباط مستقیمی با تمدن مدرن نداشته‌اند. آنان در بهترین حالت، یک هلیکوپتر یا یک هواپیما دیده‌اند و افراد مدرن کنجکاوی را که به سمتشان رفته‌اند دک کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها در زمان آغاز مبارزات «بَرّ جدید» به طور مختصر با تمدن آشنا شده‌اند. مبارزاتی که با نتایج ناخوشایندی همراه بوده است.

سنتینلی‌ها (Sentinelese)

صدها کیلومتر دورتر از شرق هند، مجموعه جزایر آندامان قرار دارد. حدود 26000 سال پیش، در طول اوج آخرین یخبندان، یک پل خاکی میان هند و این مجمع‌الجزایر که از زیر دریای کم عمق بیرون زده بود شکل گرفت و عده‌ای انسان کنجکاو تصمیم به عبور از آن گرفتند. آنان تا قرن هجدهم میلادی با تمدن جدید ارتباطی برقرار نکردند و اولین ارتباط آنان در قرن هجدهم با دنیای بیرون، آغازگر سقوط آن‌ها بود: آندامانی‌ها به دلیل بیماری، خشونت و تهاجم بیگانگان تقریباً منقرض شدند. اکنون تنها حدود 500 تن از آن‌ها زنده هستند و حداقل یک قبیله از آنان با نام Jangli کاملاً از بین رفته است. سنتینلی‌ها ولی در مقابل ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرون از خود مقاومت نشان دادند. آنان در جزیره‌ی Sentinel شمالی زندگی می‌کنند. زبان آنها غیرقابل فهم است و اطلاعات زیادی در مورد آن‌ها موجود نیست. این افراد ظاهراً بلد نیستند از آتش استفاده کنند و کشت محصولاتی از هیچ نوعی را نمی‌دانند. آنان از طریق شکار، ماهی‌گیری و جمع‌آوری گیاهان خوراکی زنده مانده‌اند.

مشخص نیست دقیقاً امروزه چه تعدادی از آنان زنده هستند اما برخی منابع تعداد آنان را بین ۱۵ تا چند صد نفر تخمین زده‌اند. سونامی سال 2004 که در جریان آن حدود یک میلیون نفر در مناطق اطراف کشته شدند به جزیره‌ی آنان نیز سرایت کرد اما به نظر می‌رسد که آن‌ها از این رویداد جان سالم به در برده‌اند.

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌هایی که چیزهایی می‌بینند

آیا تا به حال شده چیزی را ببینید که وجود خارجی ندارد؟ یا در خانه‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *