آخرین قبایل بدوی روی زمین کجا هستند؟

کرونوس – انسان‌ها در جهان امروزی بیش از هر زمان دیگری به هم مرتبط هستند، اما شاید بد نباشد بدانید تا سال ۲۰۱۳، هنوز صدها قبیله‌ی انسانی روی زمین وجود داشته است که از دیده‌ها پنهان بوده و هنوز کسی از جهان بیرون با آن‌ها تماس نگرفته بوده است. این گروه‌های کوچک، کاملاً از چیزهایی مانند فرود انسان بر روی ماه، سلاح‌های هسته‌ای، اینترنت، دونالد ترامپ، اروپا، دایناسورها، مریخ، دیوید بووی، و جاستین بیبر بی‌خبر هستند. آن‌ها تنها از محیط اطراف خودشان خبر دارند و همین و بس.

احتمالا چند نفری از آن‌ها آن بیرون وجود دارند که هنوز کشف نشده‌اند، اما بگذارید نگاهی به یکی از قبایلی بیندازیم که از وجودشان اطلاع داریم. این که آنان چه کسانی هستند، در کجا زندگی می‌کنند و چرا در انزوا باقی می‌مانند.

اگر چه مفهوم «دورافتاده» یک مفهوم سیال است، اما یک قبیله‌ی دورافتاده بنا به تعریف از گروهی از افراد تشکیل می‌شود که ارتباط مستقیمی با تمدن مدرن نداشته‌اند. آنان در بهترین حالت، یک هلیکوپتر یا یک هواپیما دیده‌اند و افراد مدرن کنجکاوی را که به سمتشان رفته‌اند دک کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها در زمان آغاز مبارزات «بَرّ جدید» به طور مختصر با تمدن آشنا شده‌اند. مبارزاتی که با نتایج ناخوشایندی همراه بوده است.

سنتینلی‌ها (Sentinelese)

صدها کیلومتر دورتر از شرق هند، مجموعه جزایر آندامان قرار دارد. حدود ۲۶۰۰۰ سال پیش، در طول اوج آخرین یخبندان، یک پل خاکی میان هند و این مجمع‌الجزایر که از زیر دریای کم عمق بیرون زده بود شکل گرفت و عده‌ای انسان کنجکاو تصمیم به عبور از آن گرفتند. آنان تا قرن هجدهم میلادی با تمدن جدید ارتباطی برقرار نکردند و اولین ارتباط آنان در قرن هجدهم با دنیای بیرون، آغازگر سقوط آن‌ها بود: آندامانی‌ها به دلیل بیماری، خشونت و تهاجم بیگانگان تقریباً منقرض شدند. اکنون تنها حدود ۵۰۰ تن از آن‌ها زنده هستند و حداقل یک قبیله از آنان با نام Jangli کاملاً از بین رفته است. سنتینلی‌ها ولی در مقابل ارتباط برقرار کردن با دنیای بیرون از خود مقاومت نشان دادند. آنان در جزیره‌ی Sentinel شمالی زندگی می‌کنند. زبان آنها غیرقابل فهم است و اطلاعات زیادی در مورد آن‌ها موجود نیست. این افراد ظاهراً بلد نیستند از آتش استفاده کنند و کشت محصولاتی از هیچ نوعی را نمی‌دانند. آنان از طریق شکار، ماهی‌گیری و جمع‌آوری گیاهان خوراکی زنده مانده‌اند.

مشخص نیست دقیقاً امروزه چه تعدادی از آنان زنده هستند اما برخی منابع تعداد آنان را بین ۱۵ تا چند صد نفر تخمین زده‌اند. سونامی سال ۲۰۰۴ که در جریان آن حدود یک میلیون نفر در مناطق اطراف کشته شدند به جزیره‌ی آنان نیز سرایت کرد اما به نظر می‌رسد که آن‌ها از این رویداد جان سالم به در برده‌اند.

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور
مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

ارتباط میگرن با سازگاری انسان با هوای سرد

کرونوس – بر اساس تحقیقات مؤسسه‌ی انسان‌شناسی تکاملی ماکس پلانک، نوعی تغییر ژنتیکی که انسان‌ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *