کشف ردپای ۱۳۰۰۰ ساله‌ی انسان در ساحل کانادا

کرونوس – زمانی که یخ کوه‌های قطبی در آمریکای شمالی آب شدند، توجه مردم باستان را به این سرزمین دست‌نخورده جلب کرد. این که انسان‌ها چه زمانی و چه‌طور به این سرزمین آمده‌اند هنوز مشخص نیست. اما به تازگی جای پاهای جدیدی در آمریکای شمالی کشف شده که نشان می‌دهد انسان‌ها به جای رفتن به مرکز قاره، در کنار ساحل راهپیمایی کرده‌اند.

دانکن مک‌لارن که مسئول تحقیق منتشر شده در PLOS ONE می‌باشد گفت: «این مقاله در مورد جزئیات کشف جاهای پایی در ساحل غربی کانادا نوشته شده که تاریخ‌نگاری رادیوکربن، تاریخ بعضی از آن‌ها را ۱۳۰۰۰ سال پیش تخمین زده است. این یافته‌ها شواهدی را در مورد انسان‌های دریانوردی بازگو می‌کند که در اواخر آخرین عصر یخبندان در این مناطق زندگی می‌کرده‌اند.»

این جاهای پا که در اکتشافی نادر در بریتیش کلمبیا کشف شدند و بالغ بر ۲۹ جای پای انسان می‌باشند، احتمالاً متعلق به سه انسان و یک کودک بوده‌اند.

هنوز پاسخ به این پرسش که انسان کی – و مهم‌تر از آن این که چطور – به قاره‌ی آمریکا پا گذاشت پیدا نشده است. با این که بر اساس یافته‌های ژنتیکی، ساکنین بومی آمریکای شمالی ۳۵۰۰۰ سال پیش از ساکنین آسیای شمال شرقی منشعب شده‌اند، اما یافته‌های زمین‌شناسی در این مورد هنوز خیلی امیدوارکننده نیست. عموماً تصور می‌شود که ساکنین آمریکای شمالی از ۳۵۰۰۰ سال پیش آن‌جا زندگی نمی کرده‌اند. تصور فعلی این است که این مردم ابتدا در آسیا از مردمان دیگر جدا افتادند و سپس به سمت پل Beringia که پل اتصالی دو قاره در آن زمان بوده رفته‌اند. وقتی وضعیت جوی و محیطی در آمریکای شمالی مساعدتر شد، آنان به این قاره رفتند.

 

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌ها که صدای ملائکه را می‌شنوند

در ویدیوی دوم از مجموعه‌ی توهمات، به توهمات شنیداری پرداخته‌ایم. این نوع از توهمات نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *