سنگ‌نگاشت‌های اسرارآمیز با تصاویر موجودات غیرممکن در هند کشف شد

کرونوس – در ایالت ماهاراشتارا در غرب هندوستان هزاران نقش سنگی پیشاباستانی – سنگ‌نگاشت (petroglyph) – که حاوی طرح‌هایی از حیوانات، انسان و طرح‌های هندسی می‌باشند کشف شده است. زمین‌شناسان هیچ اطلاعی مبنی بر هویت طراح این طرح‌ها یا دلیل حکاکی آن‌ها ندارند. همچنین معلوم نیست هنرمندانی که این طرح‌ها را خلق کرده‌اند چگونه قادر بوده‌اند طرح موجوداتی غیربومی را که محل زیستشان آفریقا است (مانند کرگدن و اسب آبی) روی این سنگ‌ها حک کنند.

بیشتر این سنگ‌نگاشت‌ها روی تپه‌های سنگی و صاف مناطق راتناگیری و راجاپور کشف شده‌اند. تعدادی از این آثار توسط مردم محلی پرستش می‌شوند، اما بیشتر آن‌ها هزاران سال بود از دیده‌ها مخفی بودند و زیر لایه‌هایی از خاک و گِل یافت شدند.

متخصصین می‌گویند این آثار احتمالاً جزو کهن‌ترین سنگ‌نگاشت‌های تاریخ هستند و قدمت آن‌ها به ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. سبک آن‌ها نیز یادآور سنگ‌نگاشت‌هایی است که حوالی همین دوران در کشورها و قاره‌های دیگر ایجاد شده‌اند.

تجاس گارگه، رئیس دانشکده‌ی زمین‌شناسی دانشگاه دولتی ماهاراشترا در هندوستان به بی‌بی‌سی گفت: «نخستین نتیجه‌گیری ما در مورد این سنگ‌نگاشت‌ها، زمان تولید آن‌ها است که مربوط به ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌شود.»

گارگه معتقد است این طرح‌ها توسط یک جامعه‌ی شکارچی-گردآورنده شکل گرفته‌اند که با کشاورزی بیگانه بودند و ما هنوز در مورد آنان هیچ نمی‌دانیم. او افزود: «هنوز هیچ تصویری از فعالیت‌های زراعتی یافت نشده، اما تصاویر مربوط به شکار حیوانات با جزئیات نقش شده‌اند. لذا می‌توان گفت طراح آن‌ها در مورد حیوانات و موجودات دریایی اطلاع داشته. این نشان می‌دهد منبع اصلی غذای طراح این تصاویر، شکار بوده است.»

اما آن‌چه جالب‌تر از ماهیت این تمدن گم‌شده یا هدف ناشناخته‌ی خلق این تصاویر است، موضوع بعضی از طرح‌ها می‌باشد.

گوناگونی بسیار زیاد در طرح‌ها زمین‌شناسان را در بهت فرو برده است. در حالی که بیشتر تصاویر مربوط به موجوداتی است که احتمالاً برای طراحان آشنا بوده (همچون کوسه، وال و لاکپشت)، اما سنگ‌نگاشت‌هایی از حیوانات آفریقایی نیز در میان آن‌ها یافت شده است. متخصصین حالا می‌خواهند بدانند طراحان از کجا می‌دانستند که اسب‌های آبی یا کرگدن‌ها چه شکلی بوده‌اند. این حیوانات اکنون در هندوستان زندگی نمی‌کنند اما ممکن است قبلاً ساکن هندوستان بوده باشند. یا این که طراحان این سنگ‌نگاشت‌ها همان مواقع از آفریقا به هندوستان مهاجرت کرده بوده‌اند.

این سنگ‌نگاشت‌ها در اطراف ۵۲ روستا یافت شده‌اند؛ اما تنها ساکنین ۵ تا از این روستاها از وجود بعضی از آن‌ها اطلاع داشته‌اند. اکنون دولت محلی مبلغی معادل ۳۲۰۰۰۰۰ دلار آمریکا برای تحقیقات تکمیلی روی ۴۰۰ تا از این طرح‌ها اختصاص داده تا از آن‌ها رمزگشایی شود.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *