این بافت آزمایشگاهی قلب مثل ساعت کار می‌کند

کرونوس – دانشمندان موفق شده‌اند برای نخستین بار بافت قلب انسان را در آزمایشگاه بسازند. این بافت قلبی که صرفاً جهت مقاصد آزمایشگاهی ساخته شده، شبیه قلب انسان است، زنده است و می‌تپد.

گروه تحقیقاتی که این قلب را ساخته، جزئیات این حرکت خارق‌العاده را این هفته در مقاله‌ای که در Nature منتشر شده تشریح کرده است.

این بافت که از سلول‌های یک قلب واقعی ساخته شده است، درست مانند بافت قلب یک انسان بالغ و رشدیافته کار می‌کند. دانشمندان پیش از این با استفاده از سلول‌های بنیادی توانسته بودند بافت‌های انسانیِ دیگری را – از جمله ماهیچه‌ی قلب – تولید کنند اما این نخستین بار است که بافت آن‌ها چنان بالغ است که می‌تواند در تحقیقات بیودارویی در مورد بیماری‌ها و فیزیولوژی انسان به کار رود.

سیلا سلیموویچ طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «بافت مهندسی شده‌ی حاضر در نوع خودش و در شباهتی که با بافت سالم انسانی دارد، بی‌همتاست.»

سلول‌های بنیادی، سلول‌هایی شبیه به هم هستند که می‌توانند به سلول‌های تخصصی تبدیل شده و وظایف خاصی را به عهده بگیرند. گروه تحقیقاتی تنها با یک آزمایش خون توانست به تعدادی سلول بنیادی دست یابد. آن‌ها سپس توانستند از این سلول‌های بنیادی، سلول‌های جوان ماهیچه‌ی قلب را بسازند و سپس با استفاده از روشی بسیار جدید، آن‌ها را به بلوغ برسانند. این روش به آنان این امکان را داد که سلول‌ها را صرفاً در ۴ هفته به بلوغ خود برسانند در حالی که در حالت معمولی ۹ ماه طول می‌کشید تا این سلول‌ها به بلوغ برسند.

این قلب جدید به دانشمندان اجازه خواهد داد قلب را به آسانی مورد مطالعه قرار دهند. روش این گروه در ساختن ماهیچه‌های قلب می‌تواند برای شبیه‌سازی و تولید سلول‌های دیگر بدن نیز استفاده شود که تنها یکی از نتایج آن، مطالعه‌ی سریع‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر داروهای مختلف بر روی بافت‌های بدن است. کسی چه می‌داند، شاید در آینده‌ی نزدیک قلبی چنان ساخته شد که آماده‌ی پیوند به جای یک قلب واقعی باشد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

ویدیو: نژاد (قسمت دوم)

کرونوس – ویدیوی دوم و آخر از مجموعه‌ی «نژاد و نژاد آریایی» روی یوتیوب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *